2026-09-26, 09:19
  #1
Medlem
Det 28 år unga tech-bolaget Google kommer den 1:a oktober 2026 få en elektronikprototyp uppskjuten till omloppsbana för att testa sina processorers tålighet under raketfärdens mekaniska påfrestningar och motståndskraft mot "rymdstrålning" och fluktuerande magnetfält.

Lanseringen från förra året av Project Suncatcher
är ett i raden av "avsiktsförklaringar" från flera aktörer att förlägga datoriserade beräkningscentraler i satellitbanor runt Jorden.

Anledningen/motivet till dessa satsningar är givetvis det fördelaktiga energi-/el-avtal som erbjuds däruppe, där hela nät- och anslutningsavgiften betalas som en engångsavgift i förskott och 0:- för den förbrukade energimängden (även räknat i alla valutor och oavsett periodicitet och variation i förbrukningen).

Att idéer/satsningar väntat ända till nu är att det hittills setts utsiktslöst att realisera tillräckligt med databandbredd för deras användning. Solkraft har ju använts rutinmässigt för rymdfarkoster under längre tid än på Jorden.

En serie videopresentationer:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLAeFjVYtuU34
Projektpresentationen i "akademiskt format":
https://arxiv.org/abs/2511.19468
och delprojektet i företagets marknadsföring:
https://blog.google/innovation-and-ai/models-and-research/google-research/google-project-suncatcher-facts/

Denna veckas satellit blir den första av tre (två till under 2027) i Googles samarbete med den tyska satellitbyggaren Planet.

I alla fall den första skjuts nu upp med SpaceX i "Rideshare-18".
Citera
2026-09-26, 09:24
  #2
Medlem
Kommentar #1
Undrar när rymd-amerikanarna börjar använda det av mig nu myntade begreppet SEO? - Superintelligent Earth Orbit

Kommentar #2
I diskussionen om hur den mänskliga fysiologin ska klara allt längre rymdvistelser så kan man väl se "suncatcher" som ett praktiskt prov där vi använder AI som 'in situ' försökskanin ;)
Citera
2026-09-26, 10:31
  #3
Avstängd
En engångsavgift kan man kalla det..

Snabbkalkyl:
30.000/kg till omloppsbana. Ett serverrack väger ca 1.000kg. Hur många i ett datacenter? 100st? 1000st?

30.000x1000x100/1000 = 3-30 miljarder för att få upp det i rymden, lågt räknat. Där man inte kan göra underhåll eller uppgradera alls. Och lägg till detta tiden det tar att skjuta upp alla komponenter, kostnaderna för komponenterna, all planering osv. Osv.

Låter helt orimligt. Det kommer aldrig att gå
Citera
2026-09-26, 11:05
  #4
Medlem
Din-gamla-mammas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ladicius

Låter helt orimligt. Det kommer aldrig att gå

Kan det va så att Google är bättre på att räkna på detta, än vad du är?

Eller tror du din beräkning, 30.000x1000x100/1000, är för svår för Googles tusentals ingenjörer att beräkna?
__________________
Senast redigerad av Din-gamla-mamma 2026-09-26 kl. 11:08.
Citera
2026-09-26, 11:07
  #5
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Din-gamla-mamma
Kan det va så att Google är bättre på att räkna på detta, än vad du är?
Ja, de kanske har uppfunnit ett sätt att kringgå naturlagarna! Wow
Citera
2026-09-26, 11:09
  #6
Medlem
Din-gamla-mammas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ladicius
Ja, de kanske har uppfunnit ett sätt att kringgå naturlagarna! Wow

Vilken naturlag syftar du på?

Du tror alltså du är bättre och mer kunnig om detta, än tusentals ingenjörer och ekonomer på Google.

Får man fråga vilka kvalifikationer du har? Gick du 9 år i grundskolan?
Citera
2026-09-26, 11:17
  #7
Medlem
Din-gamla-mammas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iconicatab

Att idéer/satsningar väntat ända till nu är att det hittills setts utsiktslöst att realisera tillräckligt med databandbredd för deras användning.

Vad är din källa på detta? Diskuterar vi vetenskap är källor självklart....

Så det är inte ekonomi och tekniska utmaningar som varit hindret tidigare, och fortfarande? Detta är ju små små tester, och vägen till ett fullt datacenter i rymden ligger väl ännu mycket långt borta?

Citat:
This mission evaluates how our chips handle extreme radiation, intense vibrations, and unique cooling challenges in a vacuum.

Kan du berätta hur de ska kyla en anläggning som producerar ofantliga mängder spillvärme?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in