Citat:
Ursprungligen postat av
Riktigtkomplicerad
Det är inte obegripligt. Han är uppväxt i en helt annan miljö och uppfattning hur man lever innan han kom till Sverige och våra system. Går det att tillskaffa sig pengar och annat utan någon större risk för påföljder så gör man det. Det är tyvärr det här som gör att SD har vuxit sig starka. Sverige behövs rensas upp innan vi kan anpassa våra sociala skyddsnät som skapades på 60-talet.
Galenskaperna från våra kulturberikare och svenskarnas naivitet är förbluffande, även här på FB.
Citat:
Ursprungligen postat av
BombaySaphire
Han skadar vårt land 10 000 gånger mer än han skadar nåt parti.
För mig är det dock obegripligt att någon som blir vald och får en plats i riksdagen inte skulle vilja göra rätt för sig nu när han har möjlighet att göra det.
Inser att jag är en av de naiva och godtrogna.
Kommer han att sitta på sin stol i riksdagen eller kommer han sluta som politisk vilde?
Tror inte att han har möjlighet att göra någon större skada förutom på sitt parti och de övriga rödgröna det han istället har gjort är väldigt positivt för SD då de vill ha striktare regler för medborgarskap.
Han har fått sitt medborgarskap på falska grunder och vad jag fattade det som hade han inte en bekräftad identitet?
Utredningen kommer att visa om något brott begåtts när han blev vald.
Om han blir dömd blir han av med sin plats och sitt arvode, om inte kommer hans arvode att bli utmätt.