Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Ser du att våra politiker har någon lösning på detta?
Att bara ha ett nyval riskerar väl exakt samma scenario bara att de nu kommer smyga ändå mer och komma under radarn. I Södertälje tog de ju dessutom över hela partier genom att vara numerärt överlägsna på möten.
Det finns inga svenskar som kan samla en klan bakom sig och slå kryssen från dessa invasiva arter. De kan också som jag nämnde kuppa möten och översvämma dem med sina egna och därmed även undkomma att behöva kryss då de istället tar över hela listan.
Nej, de kommer inte att genomföra Valmyndighetens rekommendation om en valsedel med alla partier och kandidater listade, men som jag skrev tidigare kommer det förmodligen också att innebära att Socialdemokraterna måste bryta sitt skriftliga samarbetsavtal med Muslimska brödraskapet, vars syfte var att få röster till Socialdemokraterna.
Nej, nyval i det korrupta nuvarande valsystemet kommer bara att vara ytterligare en legitimering av ett hopplöst system som borde ha ersatts för många år sedan.
Senast OSSE observerade val i Sverige var det på grundval av en begäran från en tysk som hade rösträtt i Sverige.
Om tillräckligt många svenskar nu gick samman och skrev ett klagomålsbrev till OSSE, skulle det kunna finnas en möjlighet att stor internationell uppmärksamhet skulle kunna förbättra de ohållbara förhållandena i Sverige.
Men personligen har jag inte stora förhoppningar om det svenska folkets vilja till förändring, eftersom de regelbundet presenterar acceptans av valfusk, med motiveringar som att den andra halvan av riksdagen också fuskar, eller att antalet fuskade röster inte förändrar valresultatet, utan någon dokumentation för påståendet.
Fusk och bedrägeri verkar tyvärr vara en integrerad del av den svenska folksjälen.