Citat:
Ursprungligen postat av
Haaaaag
Tycker du kan börja med att läsa hela artikelserien, så kommer du förstå bättre.
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/forsta-svenska-fangarna-har-landat-i-estland/
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/estland-stoppade-majoriteten-av-svenska-fangar/
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/bara-fyra-fangar-med-pa-forsta-planet-till-estland/
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/har-ar-fangarna-som-sverige--ville-skicka-till-estland/
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/kaoset-bakom--fangelsefiaskot/
Artikeln som tråden handlar om har ju inte kommit till av att Expressen fått besöka anstalten. För informationen i den artikeln bygger ju på uppgifter från anhöriga, som i sin tur fått informationen av sin närstående inne på anstalten. Det har ju också framkommit att de svenska intagna inte får prata med media. Att Expressen vid annat tillfälle fått besöka anstalten har ju ingenting med offentlighetsprincipen att göra, eftersom att besöket inte skett med stöd av den svenska offentlighetsprincipen - och heller inte genom Estlands motsvarighet till denna princip. Att Estland tillåter svensk media besöka anstalten (där estländarna själva kan sätta agendan och villkoren) är ju långt ifrån den offentlighetsprincip som tillåter alla och en var att ha saklig och objektiv insyn i svensk förvaltning genom att begära ut allmänna handlingar osv.
Här är rubriken och brödtexten i Artikeln i Expressen i den fjärde länken du lämnar.
"
Här är fångarna som Sverige ville skicka till Estland
Uppdaterad 20 aug 2026 kl 10.04
Publicerad 20 aug 2026 kl 08.08
Mordförsök, kidnappning och tortyr, rekrytering av barn till brottslighet, smuggling av narkotika och grova vapenbrott."
Intressant i den artikeln är denna översikt:
1. Man, 35 år Försök till mord och narkotikabrott.
Dömd i Svea hovrätt.
Placerad på anstalten Skänninge.
2. Man, 30 år
Synnerligen grovt narkotikabrott.
6 år och 6 månader (plus 30 dagar. förverkad villkorlig frihet).
Dömd i Halmstads tingsrätt.
Placerad på anstalten Skänninge.
3. Man, 24 år
Synnerligen grovt narkotikabrott, grovt narkotikabrott, narkotikabrott och rattfylleri (två olika domar).
7 år.
Dömd i Skaraborgs och Sundsvalls tingsrätt.
Placerad på anstalten Skänninge.
4. Man, 27 år
Grov narkotikasmuggling och grovt narkotikabrott.
5 år och 6 månader.
Dömd i hovrätten över Skåne och Blekinge.
Placerad på anstalten Skänninge.
5. Man, 24 år
Grovt narkotikabrott.
4 år och 6 månader.
Dömd i hovrätten för Nedre Norrland.
Placerad på anstalten Skänninge"
Estland är ett EU-land och har ingått avtal med Sverige om att ta emot fångar från den svenska Kriminalvården, som har överbeläggning. Estland är ett närliggande land med både flyg och färjetrafik från Sverige. Landet har på ett förnämligt vis rest sig ur det tragiska läge man befann sig i sen Sovjetunionen impoloderat. Numera är Ryssland "bara" grannland och inte en ockupationsmakt. Kriminalvård är inte det enda Estland och Sverige har avtal och samarbetar med. De fem personerna som Estland accepterat att ta emot, deras anhöriga, släkt, vänner och bekanta i Sverige kan vara glada att den ryska traditionen att sända dömda kriminella till Sibirien inte kommer på fråga.
Vad berör offentlighetsprincipen i de här fallen? Vill de anhöriga som gått till Expressen att de dömdas namn, bild och personuppgifter ska publiceras? Det finns som framgår av den här listan offentliga svenska domar. Vad är intresse för allmänheten om var de dömda avtjänar sina straff? I Skänninge, Östergötland eller i Riga, Estland?
Expressen följer det här avtalet noga och har även gjort besök i Riga och läsarna får se bilder på de fysiska förhållandena på fängelset i Estland hålls fängslade.De svenska fångarna, vars namn och persondata inte publicerats, har framfört klagomål på ackomodationerna samt på maten. Någon uppger till sina anhöriga att han gått ned i vikt fast de säger att han förlorat i vikt. Det är nu officiellt men ointressant gnäll, för vi vet ju inte utgångsvikten. Så det kanske är en nyttig förändring.
Skulle den estniska kriminalvården vara sämre än den svenska på att rehabilitera dömda kriminella personer till ett obrottsligt liv? Är det så uselt i Rigas fängelse så kan det hända att de dömda svenskarna (?) beslutar sig för att sluta helt med narkotiksbrott etc. i sina fortsatt liv bara för att de aldrig vill hamna i estniskt fängelse igen. Svenska fängelser har andra kvaliteter som gör att återfall i brottslighet inte är ovanligt.
Så vad hindrar en anhörig i Sverige från att lämna ut allt det som offentlighetsprincipen hindrar svenska kriminalvården och Expressens journalister att lämna ut?
År 2015 mördades 16-åriga Lisa Holm i Kinnekulle. Den 17 november samma år döms 35-årige Nerijus Bilevicius till livstids fängelse för mordet. I juli 2017 beslutades att han skulle avtjäna straffet i hemlandet Litauen och i augusti togs beslut om att överföra honom dit då man antog att han där, bättre än här, skulle kunna återanpassas. Svenska media verkade inte särskilt intresserade om honom förrän det 2022 inträffade att han på rastgården blev mördad av medfångar. Bilevicius fru och bror hade i Sverige levt och arbetat tillsammans med honom i Sverige tills mordet hände. De var anhållna men åtalades aldrig för inblandning i mordet. Media har rapporterat att de lämnade Sverige efter morddomen mot honom. I vart fall (fd) frun har ställt upp för en intervju men hon hade nog inte så mycket kontakt med maken som hon skildes ifrån.
Så vad gör "offentlighetsprincipen" av intresse i de här fallen som ska avtjäna sina straff i Estland istället för i Skännige? Tja, de dömda vill ha bättre bekvämligheter och godare mat. De gillar det svenska mer än det estniska. Men sina brott vill de inte tala om offentligt. De talar om vad?
Med de brotten som Expressens lista beskriver så är det inte svårt att svara ja på frågor om vad man tycker om att de skickas till Estland för att avtjäna straffen. DFDS annonserar om färje-tider och priser för resorna med bil till Estland från Sverige. Kanske har de anhöriga kvar pengar från narkotikförsäljningen, sp då är kanske priset för resor dit inte skräckinjagande. En biljett för en person 460 SEK står det på DFDSs offentliga hemsida.
Min personliga åsikt är att för de brott de begått så får de gärna sitta på andra sidan Östersjön eller på Antaktis elle varför inte i Sibirien så vi slipper dem och deras narkotika i Sverige.