Citat:
Ursprungligen postat av
Snurrespratt24
Ytterligare ett alternativ är att företaget är en fasad. De avancerade IT-systemen finns inte men ”en försäljning” till somaliska staten gör att staten kan betala in pengar för köpta tjänster till företaget. Frågan är bara vad man köper? En riksdagsplats? Information?
Jag tror att syftet med Afritech Growth AB var att ge Mohamed Abdukardir Ali bättre vandel-rating när han sökte medborgarskap.
Agneta Nyvall har haft detta bolag vilande sedan 2019. I slutet av oktober döpte hon om det satte in Mohamed Abdukardir Ali i styrelsen (men hon äger fortfarande bolaget tillsammans med sin bror). Hon aktiverade inte ens företaget för moms, F-skatt eller arb.giv.avgift.
Kanske blev detta bolags-"engagemang" tungan på vågen så att han kunde bli svensk medborgare tre månader senare.
Agneta Nyvall gillar att paketera om saker så att det ser lite annorlunda ut.
Upptäckte av en slump att hon har skapat ett telegramkonto för partiet hon startade
https://t.me/NyFramtid
Telegram var väldigt populärt i Somalia fram till regimen förbjöd appen 2023 i kampen mot al-Shabab.