Citat:
Ursprungligen postat av
Terrorstorm
Har någon provat att göra eget havssalt? Bor i närheten av Göteborg, om det spelar någon roll. Är nyfiken på hur det hade blivit jämfört med t.ex. Himalayasalt.
Det ska finnas någon som gör, men det borde väl ha en smak som andra havssalt har, och kanske med en smak från sitt hav.
Aldrig testat dock.
Skillnaden mellan Himalayan och havssalt verkar vara rätt lite, bägge samma saltmängd och jod är inte närvarande.
Men göra själv vore ju en rätt rolig grej att ha på någon middagsbjudning.
Sen går det nog åt en del havsvatten också och med tanke på hur lite salt som finns i vattnet hos oss.
Hur göra, om om jag hade bara testat för skoj skulle, så kanske en rostfri bakplåt typ.(Och detta uten ens om de reagerar med varandra, om de går får man söka annat.)
Och sen skrapa bort resterna som blir kvar efter vatten torkat bort, borde ge några flingor i alla fall.
Alternativt att man måste upprepa det ett par ggr innan det går ta nått salt.
Sen kanske kolla upp om problem kan uppstå med stående vatten och patogener eller något annat dåligt eller farligt.