Citat:
Ursprungligen postat av
Imnsho
Jag har stor erfarenhet av att försöka övertala vuxna till bättre kost. Det går inte. Det är som att diskutera politik eller religion, det är ofattbart kontroversiellt.
Mat är som en drog, beroendet är totalt. Snabba kolhydrater tar över människors hjärnor.
Citat:
Ursprungligen postat av
LookAtMeLikeThat
Låter som någon med ganska ordentlig autism, vill ha saker på ett väldigt bestämt sätt annars vänds deras tillvaro upp-och-ned.
Vissa personer behöver man bara låta ta djävligt tjurskalliga och irrationella beslut. Förhoppningsvis lär dom sig av sina misstag men det blir deras ohälsosamma val att dra lärdom av, alternativt göra om samma misstag om och om igen. Somliga är immuna mot bra råd.
Hoppas det löser sig ändå <3
Jovisst, så kan det vara. När vi började träffas kan jag inte minnas att hon var såhär petig med maten. Hon äter ingenting av det jag lagar längre. Hon slutade efter att hon drog ut elen ur slowcookern och lät maten stå framme och mögla. Respektlöst mot djuret som slaktades för vår skull.
Väldigt sällan hon äter resterna från sin egen matlagning. Hon klagar på att jag äter upp all mat. Men när jag låter den vara i kvar i kylen så börjar den mögla efter ett tag. Vet inte varför hon är sådan. Det är som en idé som borrat sig fast i hennes huvud och att hon vägrar säga vad problemet är.
Blev dessutom lite sårad av att hon ville ha pizza när jag var fullt villig att laga mat, även om det så skulle vara någon enkel brunch.