Finns ju garanterat en del som måste veta vilka dessa föräldrar är när mannen varit häktad sedan april och han tidigare varit misstänkt för att ha misshandlat hans äldre barn.
Citat:
Enligt åklagaren har pappan genom olika former av yttre våld tillfogat spädbarnet livshotande skador. Barnet har bland annat drabbats av frakturer på revben, nyckelben och höftben, omfattande blödningar i ögonbotten, samt blödningar under den hårda hjärnhinnan som lett till ett växande huvudomfång. Misshandeln ska ha skett vid ett flertal tillfällen mellan den 13 februari och 18 april 2026 i familjens hem.
Citat:
Enligt ett läkarutlåtande finns inget som pekar på att pojken skulle ha skört skelett eller några underliggande sjukdomar som kan förklara skadorna. I samband med gripandet placerades barnet i ett jourhem, varefter inga nya skador har uppstått
Citat:
Båda föräldrarna förnekar brott. Mannen säger att han inte varit våldsam, men att en olycka vid ett tillfälle kan ha förorsakat det brutna nyckelbenet. Kvinnan anser att ärftliga eller andra orsaker kan förklara skadorna.
https://www.skaraborgslanstidning.se/skaraborg/atalas-for-synnerligen-grov-misshandel-av-spadbarn/