Citat:
Ursprungligen postat av
Din-gamla-mamma
Högre skatter på de som tjänar mest, och som äger mest. Rikedom föder girighet, och girighet är roten till allt ont i världen.
Högre skatter ger mer till vården, mer till skolan, mer till polisen och pga sådant så slipper de ondskefulla rika bli dödade för innehållet i sin plånbok.
Balans i statsbudgeten vore också önskvärt, efter att Moderaterna ökat på den svenska statsskulden dvs skuldsatt alla barn.
Det du säger är alltså att du vill ha mer pengar i vård, skola och poliser...
1. SIDA, vi ger runt 60 miljarder kronor om året i bistånd. SD som vill kapa till 30 miljarder och investera de andra 30 i välfärden. Vad är dåligt med det? Hur skulle lönerna och anställning ändras med 30 miljarder årligen in i välfärden. Eller varför inte alla 60?
2. Sossarna väljer att bygga en lekpark i Järva för 85 miljoner kronor och tjatar samtidigt i debatter om att vården går på knäna. Varför skiter de i vården och bygger lekpark? Varför läggs den just i Järva? De hade kunna finansiera 130 heltidsanställda i förskolan. Eller varför inte 140 heltidsanställda inom vården? detta på ett år. Men viktigare med lekpark
Det finns pengar att fixa välfärden men ni i de röda skiter ju i det? Ni skiter i vårdanställda och poliser för att ni vill ge bort pengar till korruption i andra länder.
Förklara gärna varför