Robert Jerrick säger att deltagarna i partikonferensen som misshandlade en ung kvinna som var där för att protestera borde få en medalj:
” Robert Jenrick has said an audience member at Reform’s Party conference who assaulted a protestor should be awarded a medal.”
https://www.thelondoneconomic.com/politics/jenrick-says-pensioner-who-hit-woman-with-crutch-at-reform-conference-should-get-a-medal-409593/
Reform UK som säger sig stå på kvinnors sida mot våldtäktsgäng av invandrare har nu svängt i frågan. Det är tydligen helt ok att misshandla en ung kvinna som vill använda sin yttrandefrihet att lyfta det faktum att Agatha har tagit emot nästan en halv miljard kronor från en utländsk kryptomiljardär i kampanjbidrag.
Diskussionsfrågor:
- Var det rätt av den äldre mannen att slå kvinnan med sin käpp och av den äldre kvinnan att dra den protesterande kvinnan i håret?
- Bör Jerrick be om ursäkt för att han sa att mannen förtjänade en medalj?
- Är Reform UKs vurm att försvara kvinnor ett hyckleri?
-Tycker Reform UK att politiskt våld är försvarbart när någon använder sin yttrandefrihet till att gå Reform UK emot?