[quote=Pilla74|95989260]
Citat:
Ursprungligen postat av
Trues245
Jag skulle mycket hellre ta det än det här tramset med att C och V ska diktera villkoren. C har satt sig i mitten, har 7 %, vägrar samarbeta med någon av de två alternativ som finns. Deras enda lösning är att alla andra ska komma över till dem och de ska bestämma. Ett sådant maktfullkomligt parti vill man inte ha som tungan på vågen. Bättre då att större partier som vill ta ansvar regerar tillsammans. Samsynen är dessutom stor, Sverige är inte USA.
[/QU
Det blir nyval! Och försöka samla hela utanförsområdet igen utan fri pizza blir svårt. Framåt Sverige!
När det gäller ren sakpolitik skulle S+M+SD+Kd+L+C kunna ha ett samarbete. De är också de partier som förmodligen skulle ges plats i en samlingsregering ifall Sverige hamnade i öppet krig. De har en samsyn om att det behövs stabil säkerhetspolitik (där Hamaskramare & Putinister är HELT uteslutna), företagande, tillväxt, ordning & reda, reglerad migration, rimlig miljöpolitik och en fungerande välfärd (vård, skola, omsorg). V och Mp är vänsterextrema och det är svårt att se hur deras politik kan fungera i verkligheten givet de utmaningar Sverige står inför (ekonomiskt, säkerhetsmässigt, energifrågor m m). Svenska folket vill inte ha en extrem vänstersväng. Så V + Mp bör lämnas i periferin. C har sen sina röda linjer och sitt allmänna storhetsvansinne (tror att de är bättre och mer moraliska än andra partier och att det är helt rimligt att ett litet skitparti som deras ska betyda mer än majoritetens röst). De hör också, just nu, hemma i periferin.
I den nämnda konstellationen S+M+SD+Kd+L+C är det egentligen endast ett parti som inte riktigt passar in och det är S. De har i grund och botten en dragning till socialism och de skulle förmodligen inte vara bekväma med att omge sig med borgerliga partier samt SD. De har också en uppblåst uppfattning om sin egen betydelse och verkar inte kunna ta till sig att partiets fornstora dagar med siffror på 45 % väljarstöd är helt förbi. I ett krisläge skulle denna konstellation fungera men de kan aldrig bli ett enhetligt lag som Tidö. Så om rimlighet var en avgörande faktor skulle C, under protester och ultimatum, "tolerera" en regering bestående av kandidater från denna konstellation, men inte en regering där V+Mp ingår. Det är emot naturens lag. De skulle då göra våld på partiets politiska essäns. Det överlever man inte i längden.