Citat:
Ursprungligen postat av
Traumprinzz
Det finns grupperingar inom dessa två grupperingar, ja. Det finns grupperingar inom min familj och arbetsplats också. Detta innebär inte att min familj eller arbetsplats samtidigt inte skulle utgöra en gruppering av människor, lol.
Vill du tilltala Tidölaget i andra person använder du pronomenet "ni". Detsamma gäller för oppositionen.
Sluta tjafsa om vilka partier du tror tycker om varandra och inte, diskussionen rörde användingen av pronomen.
Jag förstår att du vill fördumma diskussionen för att stärka din tes men den blir inte mer sann för det.
Tidö-partierna har förvisso en gemensam plattform att stå på men det har varit ett val och den naturliga fortsättningen på ett valresultat är förhandlingar, oavsett vilket pronomen du använde före valet.
Oppositionen å andra sidan, har ingen gemensam plattform alls, tvärtom har man satt upp röda linjer mot varandra och lovat helt olika politik för att tydligt visa väljarna att man inte är ett samlat block öht.
Man kan tycka att även du borde kunna se det.