https://www.gp.se/politik/jonas-attenius-s-hotad-polisinsats-i-majorna.65045b90-d6e5-4c7e-9ff0-4135d9973198
Jag har inte inlogg till GP så ni får reda detta själva, men enligt utsago var Attenius vid småbåtshamnen i Majorna i GBG och hamnade i handgemäng med nån där som skrek nåt om "jävla sosse"
För er som bor i närheten som mig vet ni att det är en av dom lokala förmågorna som inte kunde få fram "Dra röven i koks din jävla sosse!" mellan dom igentjackade tänderna och därför sökte gemensam andedräkt med den bortgågne Baude.
Är det inte uppfriskande med det allmäna politikerföraktet som lever och frodas medels kemiska styrkemedel?
Hur kommer det sig att något som en infödd ser som helt naturligt (att bli utskälld av en tjackis som inte vet vem du är men ser dig som "en jävla sosse" ergo inte en "äkta revolutionär") är ens nyheter, nationella eller lokala?
Kan man inte se att en del av en lokal atmostfär är att hamna i slagsmål med dom lokala parkbänkarnas furstar, tjackets prinsar?
Varför är politiker så här?