2026-09-09, 15:14
  #13
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Jag anser att man inte ska kunna vara I en sådan position om man inte är född i Sverige eller tom ens föräldrars föräldrar är födda i Sverige.
Vi hade blivit av med Jomshof under ett sådant system, vilket ju av många kan anses vara en bra sak.
Citera
2026-09-09, 16:55
  #14
Medlem
Utrikesfödda borde ju inte få sitta i riksdagen. Precis som t.ex en utrikesfödd (eller inte haft medborgarskapet sedan födseln) kan bli president i USA.
Citera
2026-09-09, 18:45
  #15
Medlem
psaks avatar
Då tecknen är glasklara på att svenskar i relation till utlänningar ofta missgynnas, oftast helt öppet med inkvoteringar, bostäder byggs öronmärkta för nyanlända etc etc, så är riskerna med utlänningar på maktpositioner lika glasklara. Fördelarna för den utländska gruppen kommer fortsätta öka på svensk bekostnad. Skulle inte iranier-ledaren eller somalier-ledaren ha ett särskilt öga till sin egen etniska grupp (vad de än säger utåt)?
Till skillnad från svenskar är det dessutom grupper som ständigt växer, genom invandringen. Potentialen är gränslös.
Inte så troligt att de skulle vilja ha stopp på sitt eget folks tillväxt här.

Dessutom är invandrare som fått nå högt en faktor som bara kommer att fortsätta vara magnet för deras eget folk hit.

Det finns ingen anledning för svenskar att bejubla utvecklingen med utomeuropéer på höga poster.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in