Citat:
Ursprungligen postat av
Dygdepladdrare
Men visst har väl domarnivån varit för petig i inledningen av serien? ”Krafttag mot spelförstörande moment” skapar bara ett PP-lotteri som blir alldeles för avgörande.
Det har den definitivt. Nu har IK visserligen varit tillräckligt bra under alldeles för lång tid på att sätta sig själv i skiten med onödiga utvisningar, gärna tagna i anfallszon, men under upptakten på denna säsong är det nästan komiskt. Ibland fattar man inte ens vad det är de blåst för när man får se reprisen. Eller så fattar man, och så är det nån absurd liten skitgrej.
I kvällens drabbning fick hemmalaget (Vimmerby) tillbringa större delen av särskilt andra perioden i numerärt överläge. Hjälpte det? Nej, fast i nästa match har vi Leksand borta, och då kommer man kanske inte lika lindrigt undan.