2026-09-05, 04:51
  #1057
Medlem
Threadkillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av L.o.a
Varför just SD då?

Vad är det som gör att SD:are och SD-medlemmar/aktiva SD-politiker blir/är proryska då?

Tycks knappt vara några proryska nötter kvar i SD så vitt jag sett; det är någon enstaka (den tråden handlar om, och typ en eller två till), men de flesta tycks ju ha funnit sig hemma i AFS istället.

Men om vi breddar frågan till att gälla den nationalistiska rörelsen generellt, är det en intressant fråga som man kunde skriva en hel avhandling om. I extrem korthet: västmedia (och i något mindre utsträckning, övriga delar av etablissemanget) har förstört sin egen trovärdighet genom att ljuga om invandring, ras och relaterade ämnen och smutskasta alla som pekat ut problemen. Man har därmed alienerat en stor grupp människor och gjort det lätt för dem att tro på saker som "det politiska förtrycket i Ryssland kan inte vara värre än det i väst", "västmedia ljuger om allt", "ryska medier är mer sanningsenliga än västmedia, eller åtminstone inte värre" och framförallt "västmedia ljuger om Ryssland". Sedan går ryssen in och bearbetar dessa grupper för att övertyga dem om dessa saker och vidga den redan existerande sprickan (samtidigt som man med andra handen anordnar antirasistiska konferenser och bearbetar muslimska invandrare).
Citera
2026-09-05, 05:13
  #1058
Medlem
Många ömkliga ryssvänner har gett sig till känna i denna tråd.

Kännetecknande för ryssvännerna är att de inte håller med om att Ryssland är en terroriststat och att är Putin en krigsförbrytare.

Vladimir Putin är formellt efterlyst för krigsbrott, och Ryssland har klassats som en statlig sponsor av terrorism av EU-parlamentet.

Men vad SD officiellt tycker om Ryssland har klargjorts av Charlie Weimers:

- Det är dags att erkänna Ryska federationen för vad den är: en paria, ett hot, en skurkstat och en statlig sponsor av terrorism. Och det erkännandet måste få konsekvenser, sade Charlie Weimers (SD) i en debatt i EU-parlamentet.

https://www.europaportalen.se/2022/11/ryssland-klassas-som-terroriststat-av-eu-parlamentet

Dvs, alla ska veta att alla svenska riksdagspartier håller med om att Ryska federationen är en paria, ett hot, en terrorist- och skurkstat och en statlig sponsor av terrorism.

Sedan får de ytterst patetiska och ynkliga ryssvännerna trolla bäst de vill i denna tråd. Politikerna i Sverige står helt på Ukrainas sida.
__________________
Senast redigerad av lont 2026-09-05 kl. 05:23.
Citera
2026-09-05, 06:30
  #1059
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lont
Kännetecknande för ryssvännerna är att de inte håller med om att Ryssland är en terroriststat och att är Putin en krigsförbrytare.

Ja kanske sant, men problemet i övrigt är ju att det var en enskild individ som skrev proryska saker på internet
(wow läskigt) och sedan försöker man använda det som bevis för vad partiets medlemmar eller väljare i allmänhet är "ryssvänligt".

Allt är överdramatiserat som in i helvete. Hon kommer få sparken, och sedan fortsätter allt som vanligt. Och förmodligen kommer detta att användas som någon form av skrämselpropaganda framöver; för i praktiken är det egentligen inte mycket mer än så.
Citera
2026-09-05, 06:40
  #1060
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av S0urce
Ja kanske sant, men problemet i övrigt är ju att det var en enskild individ som skrev proryska saker på internet
(wow läskigt) och sedan försöker man använda det som bevis för vad partiets medlemmar eller väljare i allmänhet är "ryssvänligt".

Allt är överdramatiserat som in i helvete. Hon kommer få sparken, och sedan fortsätter allt som vanligt. Och förmodligen kommer detta att användas som någon form av skrämselpropaganda framöver; för i praktiken är det egentligen inte mycket mer än så.
Bra att du instämmer med att kännetecknande för ryssvännerna är att de inte håller med om att Ryssland är en terroriststat och att är Putin en krigsförbrytare.

Det du säger är också sant. Detta är skrämselpropaganda mot SD. Åt helvete med ryssvännerna! Rösta på SD!
__________________
Senast redigerad av lont 2026-09-05 kl. 06:42.
Citera
2026-09-05, 06:44
  #1061
Medlem
Greatwhitesharks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kinbergbatrashaka
Ok. Får du vara uppe så här länge för din mamma?
Jag sa ju att det är fake news, alla hjärntvättade sozzar fick stånd på sina små k*kar
Citera
2026-09-05, 07:07
  #1062
Medlem
Det här är ju en skittidning som försöker smutskasta ett parti i valrörelsen. Påstående som inte stämmer. Bruden är ryss och de är speciella såklart men det här är ju bara nonsens i jmf med alla islamister i vänstern som expo aldrig skulle skriva ett skit om i slutspurten på ett val. Expo är en antidemokratiskt skitblaska som hatar judar och vurmar för islam-terror
Citera
2026-09-05, 07:07
  #1063
Medlem
SanfordClarks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Konrad
Vem det än är så bör hon skickas till ett kvarvarande stridsvagnshinder i Kalixlinjen utrustad med en Kpist-47 och det utan ammunition. Därefter ska hon varannan timme avge lägesrapport under en sammanlagd tid på säg 5 år.

Hur SD kan släppa in en internationalist övergår mitt förstånd. Fosterlandet, AB Sverige, måste alltid gå först i alla frågor.

För SD så går alltid Israel först, i alla frågor.
Citera
2026-09-05, 07:22
  #1064
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurrespratt24
Och? Gustav Vasa kan väl vara en tyrann för det. Fråga ättlingar till Nils Dacke. Vem som är frihetskämpe, reformist eller tyrann är inte alltid entydigt.

Skillnaden är att tyrannen Putin lever och verkar NU. Och SD hyser Putinälskare.
Citera
2026-09-05, 07:36
  #1065
Medlem
Orkar inte läsa 90 sidor så här på morgonkvisten, men finns det några exempel på dessa proryska budskap? Om ja, är det budskap som yppats efter kriget inleddes 2022?
Citera
2026-09-05, 07:40
  #1066
Medlem
John.Walkers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av S0urce
SD har motsatt sig Nord Stream 2, drivit på för minskat ryskt energiberoende, stött Nato och står bakom omfattande stöd till Ukraina. SD har dessutom länge (2010) varnat för Ryssland och argumenterat för ett starkare försvar.

Att SD vill minska EU:s befogenheter är inte samma sak som att vara "anti-EU", och även i det hypotetiska värsta scenariot; att vilja lämna EU, är det inte samma sak som att vilja gynna Ryssland.

Så om påståendet är att SD:s politik har stärkt Rysslands intressen: visa då **vilket konkret SD-beslut eller vilken konkret SD-politik som gjort det**. Att vara EU-skeptisk räcker inte som bevis.

Hade det varit så hade inte ryska agenter om och om fått positioner inom partiet. Dessutom troll som öppet hyllar Putin och Ryssland får positioner. Alltså finns det i partiet idéer och kultur som tillåter rysk propaganda att frodas.

Bevis? Bevisen är alla ryska troll och agenter som fångats inom partiet.
Citera
2026-09-05, 08:01
  #1067
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cinmik
Ta tag i det du som "vet".
Vadå ”ta tag”?
Citera
2026-09-05, 08:12
  #1068
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av John.Walker
Hade det varit så hade inte ryska agenter om och om fått positioner inom partiet. Dessutom troll som öppet hyllar Putin och Ryssland får positioner. Alltså finns det i partiet idéer och kultur som tillåter rysk propaganda att frodas.

Bevis? Bevisen är alla ryska troll och agenter som fångats inom partiet.

Pinsamt. Att "ryska troll" och "agenter" har "fångats" inom partiet är inget bevis för att de fått sina positioner på grund av sina pro-ryska åsikter, eller att partiledningen delar dem.

I de fall vi faktiskt pratar om har det i princip sett ut så här:

- Person A går till jobbet och utför sitt uppdrag enligt de krav som ställs.
- På fritiden uttrycker Person A kontroversiella eller pro-ryska åsikter på sociala medier.
- Personen blir upptäckt och får lämna sin position på grund av sina privata uttalanden.
- Sedan fortsätter verksamheten och politiken som vanligt, utan någon påvisad reell politisk effekt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in