Citat:
Ursprungligen postat av
Devalvera
eftersom som du mycket riktigt vet egentligen är en örebropartist som blir fysiskt attackerad av en moderat.
Detta framgår av SVT:s rapportering här:
https://www.svt.se/nyheter/video/5887e3401fc57952-har-ar-braket-som-stoppade-kommunfullmaktige-se-videon/qlwa42
Varför försöker inte SVT dölja detta om de är ett partipolitiskt propagandaorgan som hatar Örebropartiet?
Här är vad som framgår i klippet:
Det framgår att någon med darrig stämma säger "han slog av mä glasögonen " i ett smartphoneklipp där man ser en kavaj, sedan klipp till Allard när han står i talarstolen och kallar någon för idiot.
Vilket också är vad som hände.
Det framgår inte att Allard utövar något fysiskt våld.
Hur du kan tolka denna fem minuter långa reklamfilm för ÖP som på något sätt "negativ för ÖP" är fullständigt obegripligt.
Varför ska bara ett parti få ett fem minuter långt "hemma hos"-reportage där journalisten inte ställer några kritiska frågor överhuvudtaget, såhär två veckor till valet?
Jag vill att SVT åker och myser med AfS, Piratpartiet och Kommunistiska partiet, och berättar för svenskarna att de har en chans till riksdagsplats om de får tillräckligt många röster i enskild valkrets. Sedan ska partiledarna förstås få prata lite om sin politiska vision utan att få några granskande följdfrågor också. Säga att det sprutar bajs ur det svenska samhällets rör osv.
Fem minuter per parti, annars är det orättvist. Det är ju valår.