De borde ta bort biståndet helt, och lägga de 70 miljarderna på vården, skolan och andra underfinansierade budgetområden som sossarna påstår sig bry sig om, mer än något annat parti.
Men det skulle ju krävas
hjärnkapacitet för dem att förstå att svenskarna, som betalar världens högsta inkomstskatt, vill att pengarna i så fall går till välfärden i Sverige.
Svenskarna förväntar sig världens bästa sjukvård och skola, eftersom vi betalar världens högsta inkomstskatt, och det har sossarna
verkligen inte levererat.
Den dagen som Sverige
faktiskt har världens bästa sjukvård och skolväsende, kan vi börja fundera på om det finns pengar över.
Lär inte hända på mycket länge, eller aldrig.
Citat:
Ursprungligen postat av
Onanikrem
Ingen tror väl något annat än att de skall ge bort våra pengar till utlänningar? Så har sosse/vänsterpolitik fungerat i väldigt många år.
Sänk i stället biståndet till 0. De "goda" får väl ge om de känner för det? Mogge och co. har ju en hyfsad riksdagslön, skänk 50% av det till de hungriga barnen i Afrika. Inte min sak och jag vill inte skänka en krona ens.
Exakt.
Man kan ju skatta hur mycket man vill. Finns ingenting som hindrar en från att betala dubbelt så mycket i skatt.
Är det någon av dessa "sexigt att betala skatt"-sossar som betalar högre skatt än vad lagen kräver/tvingar dem till? Tror knappast det.
Bistånd kan de få ta av den överflödiga skatten, men
inte av skatten som vi
tvingas betala.