Citat:
Ursprungligen postat av
Saimoquestion
Men redan nu första veckan så känner jag mig nedstämd. Som att det inte finns något att se fram emot under veckan. Sexlusten är inte heller lika stark, fast den finns där. Lite ångest har jag. De problem som jag ibland grubblar över kommer upp oftare i huvudet just nu.
Du beskriver exakt varför många dricker (för mycket).
Man blir temporärt 'glad' och har något att se fram emot när man dricker, slipper ångest och alla tankar på problem och saker som ska fixas.
Om man inte dricker (vilket givetvis är den bästa för kropp och sinne), måste ovanstående hanteras.
Det kan lösa sig på flera olika sätt. Men gemensamt är att det tar tid. Hur lång tid är individuellt.
För många är nyckeln att ta sig igenom de första månaders tristess med någon typ av träning, promenader, nyttig mat och inte vara hård mot sig själv. Låta ångesten och grubblerierna finnas där, de bleknar såsmåningom om du håller dig lite sysselsatt (mentalt eller via rörelse).
Det enda du behöver tänka på är att A) inte ta det första glaset B) missmodet försvinner med tiden.