2026-08-23, 20:02
  #1
Medlem
Folk har allt svårare att diskutera med varandra eftersom man inte längre är överens om grundläggande fakta. Detta beror till stor del på bekräftelsebias och algoritmiskt manipulerade flöden som leder till att vi hamnar i informationsbubblor med helt olika världsbilder.

Kan sajter som svenskanyheter.nu bidra till att motverka sådana bubblor? Sajten aggregerar nyheter från både vänster (Flamman, Arbetet, Proletären m.fl.) och höger (Fria Tider, Samnytt, Riks m.fl.) och ger korta sammanfattningar med länkar till originalartiklarna. Även om läsaren inte klickar sig vidare får man åtminstone en glimt av hur händelser vinklas i andra medier.

En lite annorlunda vinkel på konceptet är att de även erbjuder sammanfattningar skrivna utifrån olika "personor", som Donald Trump eller Stalin.

Ett exempel från en sportartikel om Duplantis kommenteras så här av Trump-personan:
Folk, ni skulle ha hört den här. Den svenska stavhopparen Duplantis gör en låt och tar med sig två andra hoppare som låter som kastrerade katter i bakgrunden. Det var tydligen ”jättekul”. Under tiden förlorade han sin segersvit och gifte sig fem dagar senare. Typiskt. Vinnare som festar istället för att fokusera. Patetiskt, men lite kul ändå.

Och så här av Stalin-personan:
Kamrater, jag betraktar med djup misstänksamhet hur dessa dekadenta stavhoppare från den västerländska borgarklassen förvandlar en idrottstävling till en orgie av petit-bourgeois underhållning. Att låta klassfiender som Kendricks och Marschall yla i bakgrunden är ett tydligt tecken på moraliskt förfall. Ingen utrensning är för hård mot sådana folkfiender.

Vad tror ni om konceptet? Kan den här typen av aggregering och satir/vinkling minska gapet mellan medborgares världsbilder, eller finns det baksidor med att förenkla nyheter på det här sättet?
Citera
2026-08-23, 20:26
  #2
Medlem
Stenballes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TommieBoy

Vad tror ni om konceptet? Kan den här typen av aggregering och satir/vinkling minska gapet mellan medborgares världsbilder, eller finns det baksidor med att förenkla nyheter på det här sättet?

Problemet är väl att de som egentligen är i störst behov av ett bredare perspektiv är de som inte är intresserade av det.
Citera
2026-08-23, 20:27
  #3
Medlem
goseigens avatar
En förenkling med ett tydligt budskap kan vara jättebra.

Det stora problemet på många sajter är algoritmerna. Du får det du söker på.

Går du till youtube och söker på, China, shithole, repression, collapse o.s.v, så kommer du att få en typ av videosar. Om du sedan ger tummen upp till dem så kommer maskinen komma ihåg det och ge dig mer sådant, och mindre av annat. Samma blir det om du söker på tech wonder, 22nd century och sådant, fast det blir tvärtom.

På samma sajt finns det alltså info från båda håll, utan att man alls måste se en annan sida.

På vissa sajter trycks det formligen ut hat mot främmande och det annorlunda, och har man väl börjat doppa tån i det, så finns risken att man ger efter, liksom det motsatta: allt är dock inte guld och gröna skogar när olika etniciteter ska växa ihop.

Så länge det fungerar så kommer vi att få en växande polaritet. Man riskerar att bli mer och mer övertygad om ens egen åsikt, för det är den man får, och om man ger tummen upp och även skriver något, så får man ännu mer.

På det viset är det förstås väldigt viktigt med neutral media, men konsumerar folk den? Rabiat höger i Sverige tycker väl exempelvis att svt mer eller mindre kan läggas ned, då det bara är kommunist- och mupp-propaganda, även om det inte är så i verkligheten.

Många blir manipulerade av smartare människor som ser en chans att tjäna pengar på intresset och också vill förändra samhället i riktning mot det de tycker är bäst. Ty får vi enkla exempel som när högertokar inte vill läsa Expressen eller Aftonbladet, eller - när som någon sade till mig - att man var illa däran om man läste på NMRs hemsida. När folk börjar göra så är de ute efter en typ av hjärntvätt, fast de kanske inte förstår det själva, om de bara är hantlangare.

Men vad gäller det där sista om olika media, så är det löjligt. Det är som om man skulle bli nazist av att läsa Mein Kampf, scientolog av att läsa Hubbards bok Dianetik. De allra flesta människor har ändå förmåga att ta del av ett budskap, utan att bli nyfrälst på vad det står.
Citera
2026-08-24, 14:16
  #4
Medlem
Mikie64s avatar
Jag skulle kunna tänka mig att vilja se något tv-program istället. Ett höger och ett vänster lag. De får några nyheter från veckan, eller efter någon debatt, där de ska lyfta fram källorna till tex arbetslöshetssiffror som kan variera mellan blocken och båda säger är sant.

Då kan det visa hur mycket det kan skilja beroende på vilka faktorer man tar med. Säger mer än bara rapa fram en siffra.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in