Igår, 19:10
  #97
Medlem
TilleyHats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Signalen
Är det något speciellt med slovensk modersmjölk tro?

Jag vidhåller fortfarande att det är långt kvar, men lite får jag äta upp med min tidigare kommentar om att Mas är sämst när det gäller. Han har överraskat med hur jämn nivå han har hållit.

Mas prestation innan Pogačar kraschade ut sig har lite grann fallit i skuggan av Pogačars enorma överlägsenhet. Men onekligen har spanjoren varit bäst av de övriga och var väl på väg mot en andraplats innan han fick överta ledartröjan. Jag tror inte någon kan ta honom längre. Varken Gall eller Roglič verkar ha det där lilla extra som behövs.
Citera
Idag, 09:28
  #98
Medlem
Ezzelinos avatar
Valverde sade före gårdagens etapp att han aldrig sett Mas i så bra form som nu. Och 31 år är ju ingen ålder på en klättrare. Fyra podiumplatser i Vueltan tidigare: tvåa bakom Simon Yates 2018, tvåa bakom Roglic 2021, tvåa bakom Evenepoel 2022 och trea bakom Roglic och O'Connor 2024. En femte och en sjätte plats i GC i Touren som bäst.
Citera
Idag, 17:54
  #99
Medlem
TilleyHats avatar
Wout van Aert fick äntligen till en riktigt fin spurt även om Paret-Peintre stretade emot bra.
Citera
  • 8
  • 9

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in