2026-08-21, 13:55
  #97
Medlem
trickydicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Connykrim
Oavsett vad de står så vet jag att det inte skedde rökning på flyg från svenska flygplatser och till dom heller efter 93.

Jag hade en cigarettändare med Linjeflyg tryck på. Men det var nog tidigare eftersom SAS tog över Linjeflyg 1993
Citera
2026-09-01, 21:45
  #98
Medlem
För den som vill ha en uppfattning om hur man flög internationellt kring 1970 bör se filmen Midnight Express som utspelar sig i Turkiet 1970, där protagonisten Bill Hayes åker fast i en rent slumpmässig kontroll precis vid ombordstigningen till planet när han försöker smuggla hasch ombord planet med påsarna fasttejpade på kroppen. Det var åren kring 1969-1970 som flygplanskapningar gjorde sitt internationella avtryck i massmedia med de ikoniska bilderna av Leila Khaled som kvinnlig flygkaperska i palestinasjal.Ihop med de terroriströrelser som fanns i västvärlden på 1970-talet införde fler och fler länder successivt allt fler säkerhetskontroller på flygplatserna för åtminstone internationella flyg. Innan dess var det i princip ingen säkerhetskontroll alls om man hade giltig flygbiljett utan endast tullkontroll vid landning. Egentligen en fortsättning på hur principen hade varit på de gamla atlantångarnas tid, det var inga säkerhetskontroller innan ombordstigningar där.

Med det sagt låg den stora skillnaden i att även om flygresandet ökade var det inte på dagens nivåer, flygresor var förhållandevis mycket dyrare än motsvarande tåg/färjebiljetter. Svenskar som skulle resa till London tog fortfarande englandsbåten från Göteborg i stor utsträckning på 1970-1980talen eftersom det oftast var det mest prisvärda alternativet om inte tiden var helt bestämmande.

USA har alltid varit ett eget kapitel för sig att resa in i. Där man idag fyller i ESTA-formuläret behövde man fylla i visum innan avresa och under flygresan ett formulär till tullen och ett inreseformulär där det fanns frågor man var tvungen att besvara som "Är du eller har du varit medlem i ett kommunistiskt parti?" "Var du med i NSDAP någon gång under åren 1933-1945?". Det har alltid varit ganska mycket byråkrati att åka in i USA på det viset.

En anekdot är att jag pratade med en person som hade jobbat i Silicon Valley åren kring 1990 då han var ung och nyutexad. Hans första jobb i kiseldalen bestod i att åka med releaser av programvara i betaversioner på disketter till flygplatsen, ställa sig i kön till resenärer som skulle resa med Londonflyget och fråga en slumpmässigt vald köande om de kunde ta med sig disketterna ombord, och när de väl landade i London skulle han ge disketterna till en Mr Smith som väntade. Det vill säga företaget slapp betala expressfrakten själva men var ett helt ok tillvägagångssätt som accepterades av resenärerna, tänk ungefär att liftande längs vägar var rätt vanligt i mitten av 1900-talet. Den typen av kameraderi försvann i stort sett helt med 9/11.
Citera
  • 8
  • 9

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in