Citat:
Ursprungligen postat av
samuelssonlirar
De gillar idén av att kvinnan ska vara hemma med barnen för SD är väldigt negativ till pappa ledighet bland annat.
SD:
Föräldraförsäkringen är den nyblivna eller växande familjens ekonomiska trygghet under barnens första omsorgskrävande år. Sverigedemokraternas utgångspunkt är att barnens bästa ska stå i centrum och att varje barns behov är unikt. Hur föräldrapenningen fördelas mellan vårdnadshavarna bör bestämmas av föräldrarna som är vårdnadshavare till barnet, utifrån deras önskemål. Ett delat föräldraansvar och närvarande föräldrar är viktigt och pappors uttag av föräldrapenning bör uppmuntras.
Citat:
Ursprungligen postat av
samuelssonlirar
De har svårt med LGBTQ personer (SD vill göra allt de kan för att förstöra rättigheterna till LGBTQ personer i Sverige)
SD:
Hedersrelaterat våld och förtryck är en kollektiv form av kontroll där individens frihet underordnas familjens eller släktens heder. Det drabbar främst flickor och kvinnor men även pojkar och hbtq-personer. Det kan handla om begränsningar i vardagen, hot, tvångsäktenskap och i värsta fall dödligt våld.
Vi vill stärka det förebyggande arbetet, säkerställa att myndigheter agerar tidigt och konsekvent samt skärpa påföljderna för hedersrelaterade brott. Svenska lagar och individuella fri- och rättigheter ska alltid stå över kulturella och religiösa normer.
Citat:
Ursprungligen postat av
samuelssonlirar
Abort är i grunden haram och SD gillar inte heller abort.
SD:
Svensk abortlagstiftning ger gravida rätt till fri abort fram till utgången av graviditetsvecka 18 utan krav på motivering. Därefter krävs tillstånd från Socialstyrelsens Rättsliga råd. Sverigedemokraterna står bakom Sveriges abortlagstiftning och vill inte ändra den.
Lite som vanligt när vänster-folk pratar om SD, de har ingen aning om vad SD's politik säger utan snarare "hoppas" att det är på ett visst sätt.