Om det finns någon samordning inom Tidö för att hjälpa L över riksdagsspärren skulle jag också kunna tänka mig att stödrösta på dem. Men bara om det finns en tydlig central samordning. Annars skulle jag inte göra det, utan rösta direkt på KD eller SD.
Det krävs omkring 290 000 röster för att nå 4%, så det är inte så enkelt som det låter. Man kan inte bara utgå från att folk spontant kommer att stödrösta.
Det behövs någon form av vägledning och strategi. Förhoppningsvis finns det strateger inom Tidö som är medvetna om detta.
Citat:
Ursprungligen postat av
ElementsX1
Kort fråga:
Jag sympatiserar med Tidö-partierna. I vanliga fall skulle jag inte lägga min röst på L. Frågan är om det är värt ”risken” att lägga sin (taltik-) röst på L för att dom ska komma över 4% i valet. Åker dom ut lät det ju bli en ren vänster/miljömuppsregering eftersom att Sossarna gör vad som helst för att få sitta vid makten.
Hur tänker du ? Är du beredd att offra din röst även om dom inte når 4% ?