Citat:
Ursprungligen postat av
knasen79
Hur lågt kan ett statsbärande parti sjunka? Är gränsen nådd?
Politik ska tåla hårda ord. Makthavare ska granskas, ifrågasättas och kritiseras. Det gäller Magdalena Andersson lika mycket som Ulf Kristersson.
Men det som nu diskuteras handlar om något annat.
Sveriges statsminister publicerar en bild på oppositionsledaren Magdalena Andersson, fotograferad i riksdagen utan att hon tycks vara medveten om det, tillsammans med en raljant text. Inlägget följs av tusentals kommentarer, där det enligt rapporteringen förekommer grova personangrepp mot henne. (Reddit)
Det är svårt att se detta som värdigt ett parti som Moderaterna.
Moderaterna är inte ett obskyrt nätkonto som jagar klick. Det är ett av Sveriges stora statsbärande partier. Ulf Kristersson är inte en politisk influencer. Han är Sveriges statsminister.
Just därför måste ribban ligga högre.
Det mest bekymmersamma är kanske inte ens den enskilda bilden. Det är vad den säger om hur den politiska kommunikationen har förändrats. När ledande politiker själva använder sociala medier för att förlöjliga politiska motståndare skapas också en scen för följarna att fortsätta på samma tema. När kommentarsfältet sedan fylls av personangrepp går det inte att låtsas som att tonen i ursprungsinlägget saknar betydelse.
Man kan tycka mycket om Magdalena Anderssons politik. Man kan kritisera hennes regeringsår, hennes uttalanden och Socialdemokraternas förslag hur hårt man vill.
Men politisk opposition är inte samma sak som personlig förnedring.
Sverige behöver en politisk debatt där landets två största regeringsbärande alternativ kan angripa varandras politik utan att göra varandra till måltavlor för ett digitalt drev.
Frågan är därför större än ett Instagraminlägg.
Hur långt kan ett statsbärande parti anpassa sig till sociala mediers mest destruktiva mekanismer innan något viktigt går förlorat?
Och någonstans måste väl ändå gränsen gå.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Gx55R9/kritikstorm-mot-andersson-i-statsministerns-instagraminlagg?utm_source=iosapp&utm_medium=share
Kan bara hålla med dig.
När SD startade hela hatretoriken kunde man avfärda dem som patetiska. Men när det visade sig att det fanns för många grottmänniskor i Sverige som köpte skiten så startade lavinen.
Hela tiden ska man överträffa varandra och det smittar ner sig på väljarna. Många av oss kan se förbi det hela. Men tyvärr finns det för många som går på det vilket gör att de missar de allvarliga sakerna.
I Uffes fall har det visat sig att han är den mest korrupta politiker vi haft medan kompisen Jimmie inte haft chansen än. Men, de kommer undan just för att många väljare i dag inte kan se skillnaden på kass retorik och allvarliga fel.
Men vi kan gå ett steg längre.
Det finns sjuka människor i alla läger även om vi ännu bara haft två politikermord i Sverige. Båda på Sossar. Visst, vi hade en misslyckad politikermördare som siktat in sig på ett annat partis politiker.
Här är grejen med hur saker eskalerar. Jag kommer inte bli förvånad om vi får fler politikermord och då pga den hårdnande retoriken.