Citat:
Ursprungligen postat av
raskelpoo
Paradvägen är cirka 4,5 km. Om man antar en ganska tät publik på båda sidor, i genomsnitt omkring 20 personer per löpmeter, blir det ungefär 90 000 personer samtidigt längs hela sträckan.
För att nå 500 000 unika åskådare under en parad på omkring två timmar måste publiken i genomsnitt omsättas över fem gånger. Det innebär att samma plats längs rutten fylls av en helt ny publik ungefär var 20:e minut, längs i princip hela sträckan. Inte särskilt sannolikt.
Dessutom är det intressant att Stockholm Pride i flera år i rad har redovisat i princip samma siffror: 50 000 deltagare i paraden och 500 000 åskådare, trots att väder, rutt och andra förutsättningar varierat.
Min gissning är att en publik på 150 000–250 000 är betydligt mer realistisk än en halv miljon.
Kika gärna på de videoklipp som jag lade i trådstarten. Det finns gott om videos på Youtube och varenda en visar samma sak - små grupper om 3-4 personer som tittar på paraden, cyklister och barnvagnar som utan problem tar sig fram jäms med tåget. Vissa platser tex. Klarabergsgatan vid Cityterminalen är i princip folktom. Således är din uppskattning/ gissning alldeles för generös, troligast är att årets prideparad i Stockholm hade cirka 25 tusen åskådare. Kanske tom färre än så.
Pride tycks ha haft sina heydays och av nån obegriplig anledning mörkar media och upprätthåller en falsk bild av evenemanget. Jag tror inte att detta är bra för priderörelsen även om media verkar tro det.