2026-08-05, 22:43
  #97
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vespasianus
Martina sparkade nog ut sonens pappa för hon var trött på honom. Ville ha nya spännande kukar. Jävligt synd om grabben som inte får glass men träffa nya pappor varje halvår.

Eller så är han en som tänker precis som du. Nån sorts sjuklig offermentalitet där ni skyller alla era tillkortakommanden på tjejer/kvinnor.

Även om förhållandet sprak ser man som man till att ta ansvar för sina barn.
Citera
2026-08-06, 00:19
  #98
Medlem
Ser ut som på bilden att hon har jättemycket hår
Citera
2026-08-06, 00:30
  #99
Medlem
lagfrukts avatar
Martina kan inte leva dekadent längre. Hon lever på bidrag och trodde att andra skulle betala för henne. Naivt.

Varför har hon inte sparat pengar?
__________________
Senast redigerad av lagfrukt 2026-08-06 kl. 00:41.
Citera
2026-08-06, 00:31
  #100
Medlem
Wotans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frukostpizza
Men alltså, kan Martina inte suga kuk?

Hon behöver alltså bara hitta en hyfsat trevlig snubbe i ett hav av sexlösa män för att få 3000-4000 kronor mer att leva för i månaden, och då är det bara ett knull i månaden jag räknar på.

Fattar inte.

Men, frukostpizza, uppmanar du verkligen folk till att bli sexbrottslingar?
Citera
2026-08-06, 00:34
  #101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vespasianus
https://www.facebook.com/share/p/1CUibkgjy4/

Martina från Landskrona mår väldigt dåligt och tappar sitt hår pga sin ekonomiska situan. Hennes femåriga son kan inte ens få en glasspinne. Hur har det blivit så här? Kan nästan gissa att Martina är ensamstående mamma och drar hela lasset själv.

Hur många kvinnor är i Martinas situation och är den självförvållad eller är det systemets/statens fel? Vad tror ni?

Gissar att hon har två blandras och ett par katter, röker / snusar.
Citera
2026-08-06, 06:17
  #102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wotan
Men, frukostpizza, uppmanar du verkligen folk till att bli sexbrottslingar?

Ja, speciellt dig uppmanar jag till det. Du borde gå på massagesalong varje dag och swisha dubbelt.
Citera
2026-08-06, 08:53
  #103
Medlem
Det är bra att folk skaffar barn, men kunde martina inte väntat tills hon studerat klart innan hon gjorde det?
Citera
2026-08-06, 11:30
  #104
Medlem
bomhulls avatar
Går att köpa billig glass på lidl men dom kanske inte har lidl i landskrona😂
Löjlig rubrik
Citera
2026-08-06, 12:21
  #105
Medlem
Hur kan man inte ha råd att uppfostra en unge själv?
Hade varit väldigt intressant att veta hur hon bor och vilka utgifter hon har.
Klart det inte funkar att bo ensam om man har en hyra på 10k, kanske olika lån man också betalar av och sen bränner man saker på skit som kläder och nöjen.

Har du en normal lön på 30k före skatt bör du absolut kunna ha 5000kr till mat för dig och din jävla ungjävel vilket räcker och blir över.
Citera
2026-08-06, 12:21
  #106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av monsterstalker
Det är bra att folk skaffar barn, men kunde martina inte väntat tills hon studerat klart innan hon gjorde det?
Her body her choice, du vet.
Sexuellt ansvar lärs tydligen inte i skolan.
Citera
2026-08-06, 13:41
  #107
Medlem
Jag är ensamstående. Har varit ensamstående som föräldraledig också och alltid haft råd. Nu riktig lön men dyr boendekostnad och bil, inga konsumtionsskulder. Har inte heller slösat csn lån i onödan. Har bra jobb.

Ingen lyx. Någon gång per sommar glass i kiosk 4 x 1 kula kostar ju en 150 kr. Förklarade för 8 åringen som gärna köpte glass för egna pantpengar att för en kula i kiosken för 35 kr, får man glass till hela familjen på LIDL i 2 dagar. Han slutade köpa när vi hade hemma.

Även på ICa kan man få bra mkt mer glass i storpack än i kiosk. Vi har ätit glass dagligen hela sommaren. När vi varit på semester i Sverige, närmre 4 veckor på rullande fot.

Men. Jag röker inte, dricker inte energidryck, sminkar mig inte, lägger 0 kr på skönhetssalong årligen och minimerar onödig konsumtion. Saker används till de går sönder. Är arbetsför och välutbildad.
Citera
2026-08-06, 15:10
  #108
Medlem
PerniWhas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittMalmoe
Var är sonens pappa?
Han gick åt i sonens väldigt unga år.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in