Citat:
Ursprungligen postat av
Soffpotatis1357
Nope, och vad har det för betydelse i sammanhanget?
Singelmammor har en tendens att vara mer... förlåtande när det kommer till deras döttrar än när det finns en pappa med i bilden.
Men din tonårsdotter är inne på vad det är som gör att en här kollektionen är en smula olämplig - fast hon är det av en mer egoistisk anledning. Det är för att fucking tioåringar kläs i tonårskläder. Några av poserna är sånt man kan se på Instagram hos tjejer som gör reklam för sina OF-konton.
Ta bara den där mys-outfiten. Du kanske är för ung för att minnas Juicy Couture och dess kopior med ord som 'babe' och 'sexy' över röven? Jag vet att det inte står något på just dom här plaggen men hela looken påminner många av oss om Paris Hilton. Du vet, på samma sätt som att dubbelknäppta kritstrecksrandiga kostymer påminner många (om inte dom flesta) om gangsters.
Det är helt enkelt uppenbarligen inte kläder för tioåringar som borde ägna sig åt att leka häst, hoppa hopprep eller köra klapplekar.
Hade det varit en tonårskollektion hade jag inte sagt ett skit.