Citat:
Ursprungligen postat av
PappaTribe
Du måste trolla, skuldsanering avslutas denna månaden och det första du tänker på är sms lån?
Får man ingen genomgång eller lättläst information när man blivit beviljad skuldsanering?
Fan man blir sugen på att dra på sig några millar i lån och göra en ansökan, de verkar ju släppa förbi vad och vem som helst.
OnT: Kontakta ekonomiskt bistånd och sedan en ekonomiskt rådgivare.
Det är tyvärr inte alltför ovanligt att personer som genomgått en skuldsanering återkommer inom några år med en ny ansökan efter att ha dragit på sig nya skulder.
Jag skulle tro att de allra flesta som fått skuldsanering har fått både en ordentlig genomgång av sin ekonomi av kommunala skuldrådgivare och information av handläggarna på Kronofogden. Tyvärr är inte alla mottagliga. Det är dock heller ingen sinekur att leva på eller nära existensminimum i fem år och, så inte nödvändigtvis något konstigt att en person som snart är färdig med sin skuldsanering inte förmått bygga upp några ekonomiska reserver. Fast vissa människor har helt enkelt inte den mentala förmågan att avstå konsumtion för att bygga upp reserver. Pengarna bränner i fickan som man brukade säga förr innan vi gled in i det kontantlösa samhället.