Citat:
Ursprungligen postat av
different_trip
Så man förtrycker folk på Västbanken och väljer att kriga i Gaza, samtidigt som styrande i Västbanken ber Israel om hjälp i Västbanken? Förlåt men du låter som en palestina-ligist som inte riktigt vet vad du pratar om, inte så konstigt egentligen när hela Pro-Pally är fullt av desinformation.
Ja naturligtvis ber man om hjälp i Västbanken. Det är ju det som är problemet - att israeliska ligister får härja fritt där.
Citat:
Ursprungligen postat av
different_trip
Anledningen till att konflikten engagerar mer folk är alltså först och främst på att det är judar inblandade. Utan judar så hade det bara varit en hederlig shia-sunni-konflikt där man dödar varandra för att den ena boken är blå och den andra grön.
Hur förklarar det engagemanget från folk som är judar själva, eller israeler, eller i vart fall inte har några som helst antisemitiska åsikter?
Citat:
Ursprungligen postat av
different_trip
Den andra anledningen är för att man inte har ett enda ärligt ben i hela kroppen och spottar ur sig propagandan jag pratar om. Det går inte en dag utan att det sprids filmklipp på "bebisar som Israel gjort X vid" men så är filmen extremt otydlig, folk står redo som ett skådespel där någon skriker action eller varför inte "döda" som börjar röra sig i bakgrunden.
Kanske hädelse att säga detta på Flashback men majoriteten människor sitter inte och tittar på fabricerade filmklipp online. Jag har aldrig sett ett sådant filmklipp själv.
Citat:
Ursprungligen postat av
different_trip
Det är jättetråkigt att konsekvenserna ser ut som de gör, men man kan inte ge en notorisk lögnare som använder civil - kritisk - infrastruktur som skydd någon form av lillfinger.
Men ändå gjorde den israeliska regeringen detta under 70- och 80-talen och sedan mellan 2012 och 2023.