Citat:
Ursprungligen postat av
NobelPrizeWinner
Intressant men inte förvånande att Nafotrollen i tråden jublar över terrorattentat mot civila mål, restauranger, hotell, skolor osv
AlJalani och Zelensky går ju bra ihop
Måltavlan är en efterlyst krigsförbytare
I början av invasionen befallde Tsajko truppgruppen "Vostok", som bedrev strid i Kiev-regionen. Enheter inom denna grupp anklagas för många mord, våldtäkter och tortyr av civila, samt plundring. Dessutom, enligt både ukrainska och ryska källor, var behandlingen av civilbefolkningen inte bara initiativ från de ryska soldaterna, utan också direkta order från befälhavaren för truppgruppen, som var upprörd över misslyckandena under de första veckorna av kriget.
"Det rådde paranoia – det var kaos. En artillerikolonn träffades – det var alltihop partisaner, spanare som var utklädda till civila. De våldtog varandra – det var arbetet av sabotagegrupper som hade avlyssnat signalen och gett fel koordinater för skjutningen. De skapade specialgrupper som jagade runt i byarna i BMP:er, letade efter saboterare – i själva verket mördade de alla som de inte gillade, tog med sig de som de inte dödade och sedan till en källare. Och säkerhetstjänstemän rapporterade sedan till befälhavaren att de var vaksamma, att de hade identifierat så många, att förhöret visade – bara vanliga idiotiska saker. I själva verket bara dödade de alla som de ville, med godkännande från chefen", berättar en av de ryska officerarna som befann sig i truppgruppen "Vostok" i Kiev-regionen vid den tiden.