2026-07-31, 19:26
  #1
Medlem
Polisen fick tips om att en Höörsbo misstänktes för barnpornografibrott men först ett drygt år senare kollades hans mobil. Någon husrannsakan gjordes överhuvudtaget inte. Nu frias han från misstankarna om att ha haft hänsynslöst övergreppsmaterial med barn i sin ägo.

https://www.skd.se/hoor/svag-bevisning-friar-hoorsbo-fran-atal-om-barnporr/

Någon som vet mer? Jag bor i Höör och har barn. Hjälp mig ta reda på vem det är!
Citera
2026-07-31, 19:51
  #2
Medlem
De brukar ju faktiskt söka sig till barnverksamheter så det är ju inte så långsökt. Eller?
Citera
2026-07-31, 20:40
  #3
Medlem
Faltas avatar
Men frias! Då måste det väl finnas en fup från domstolen? Eller missförstår jag det som står i tidningen.
Citera
2026-07-31, 20:44
  #4
Medlem
Ja visst måste det finns. Hur får jag tag i rätt FUP? Jag är inte så rutinerad.
Citera
2026-07-31, 20:46
  #5
Medlem
Faltas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaaaaaaaanon
Ja visst måste det finns. Hur får jag tag i rätt FUP? Jag är inte så rutinerad.
Tyvärr är inte jag heller det. Men ringa till domstolen så tror jag att dom kan hjälpa dig.
Citera
2026-07-31, 20:51
  #6
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaaaaaaaanon
Ja visst måste det finns. Hur får jag tag i rätt FUP? Jag är inte så rutinerad.

Du skickar ett mail till Lunds TR. Dock hjälper inte det dig att ta reda på om ditt barn förekommer i utredningen. Hade det gjort det så hade du blivit meddelad av polisen personligen.
Citera
2026-07-31, 20:54
  #7
Medlem
Kan man få tag i FUP utan något ärendenummer eller personnummer?
Citera
2026-07-31, 21:05
  #8
Medlem
Märkligt att han blev friad då man kan läsa lite i den låsta artikeln.
Citat:
Totalt hittades 32 filmer varav 24 bedömdes vara av ”särskilt hänsynslöst övergreppsmaterial”.
Är 24 filmer med övergrepp för lite för att bli fälld?

Finns det ingen tråd sedan innan i fallet?
Citera
2026-07-31, 21:29
  #9
Medlem
Kan det ha att göra med att de väntade ett helt år med att kolla hans mobil och inte gjorde någon husrannsakan? Det står pga svag bevisning.

Jag kan inte hitta någon tråd som handlar om detta. Hittar ni något så säg gärna till.
Citera
2026-08-01, 23:01
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaaaaaaaanon
Kan det ha att göra med att de väntade ett helt år med att kolla hans mobil och inte gjorde någon husrannsakan? Det står pga svag bevisning.

Jag kan inte hitta någon tråd som handlar om detta. Hittar ni något så säg gärna till.

Något är riktigt skumt med det här.
Är han son till en högre uppsatt polis eller liknande?
Husis är väl mer eller mindre standard som jag förstår det. Hörde i nån dokumentär från en svensk polis att dessa brott numera delas ut på alla regioner vilket säkerligen försvårar/försämrar utredningskvaliten och att de måste prioritera fallen.
Det är tydligen sjuka volymer av rapporter som kommer in dagligen.
Citera
2026-08-02, 10:46
  #11
Medlem
Får man citera hela artikeln? Annars täcker detta i stora drag vad som står där



""I augusti 2023 fick polisen information från den amerikanska organisationen NCMEC, en ideell organisation som bland annat arbetar mot sexuell exploatering av barn, om att en användare i Sverige kunde kopplas till övergreppsmaterial. Totalt hittades 32 filmer varav 24 bedömdes vara av ”särskilt hänsynslöst övergreppsmaterial”.

Ett drygt år senare kallades en 45-årig Höörsbo till förhör och i samband med det beslagtogs hans mobiltelefon. Innehållet har därefter granskats och något barnpornografiskt material har inte kunnat hittas i den.""




""När det kommer till att kunna knyta Höörsbon till det aktuella kontot konstaterar tingsrätten i Lund att NCMEC-rapporten visar att de uppgifter som angetts för att kunna återställa en e-postadress, som använts för att skapa kontot, kan kopplas till 45-åringen.


”Det är också besvärande för [NN] att spridarkontot i efterhand loggat in via en internetuppkoppling som kan knytas till [NN]s dåvarande arbetsgivare.”, skriver tingsrätten i sin dom.


Någon husrannsakan gjordes däremot inte då polisen fick rapporten från NCMEC så därför har man inte kunnat visa om mannen skulle ha någon av de delade filmerna på sina elektroniska enheter.


”Klart är dock att det på den mobiltelefon som tagits i beslag från [NN] nästan två år senare inte påträffats någon barnpornografi eller sökningar efter sådant material.”, skriver tingsrätten.""


"Inte heller är mannens uppgifter om att hans internetkoppling var öppen motbevisad och det går därför enligt tingsrätten inte att utesluta att andra personer kan ha använt hans dator och internetabonnemang utan att han känt till det.
Därmed anser tingsrätten att bevisningen inte är tillräcklig för att det ska vara ställt utom rimligt tvivel att Höörsbon var den som hade och spred eller tillgängliggjorde materialet för andra.


Åtalet ogillas därför och 45-åringen frikänns från barnpornografibrott.""
Citera
2026-08-02, 12:33
  #12
Medlem
GammalTantSkanes avatar
Så sjukt att han kommer undan!
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in