2026-07-28, 10:53
  #37
Medlem
Utanför storstäderna är vi inte så satans stressade och retar upp oss på andra människor, vi tar allt som kommer med ro. Hamnar man bakom en epa och behöver köra i 30km/h en kortare sträcka hamnar vi i zen mode. Embrace it!
Citera
2026-07-28, 11:24
  #38
Avstängd
cinmiks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Custom_made
Vafan snackar du om? Epor och mopeder för hela slanten i sthlm.

Get a grip!
Då måste det bero på var i stan man bor.
Citera
2026-07-28, 11:29
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EttGroggluder
Utanför storstäderna är vi inte så satans stressade och retar upp oss på andra människor, vi tar allt som kommer med ro. Hamnar man bakom en epa och behöver köra i 30km/h en kortare sträcka hamnar vi i zen mode. Embrace it!
Det är inte antalet kilometer i timmen som det klagas på, utan antalet decibel på natten. Om du får ett högtalarsystem utanför fönstret mitt i natten är det inte DJns keps du stör dig på, utan musiken som håller dig vaken. Hade EPAn framförts i 30 på 120-väg mitt i natten hade Bimbodeluxe kanske inte skapat en tråd om det, men nu är det den antisociala tendensen att medvetet störa områdets kollektiva nattsömn som avhandlas.
Citera
2026-07-30, 11:00
  #40
Medlem
GreenBastards avatar
Helt klart borde det vara hårdare tag, de spelar ju inte musiken för sig själva utan det är bara provokationer då det hörs mer utanför bilen än i. Den som säger att det bara är lite på helger när det är festligheter har nog inte spenderat allt för många dagar i en landsbyggdsort.

De borde vara höga böter som går direkt till föräldrar vid störande av ordning. Samt om ungarna kör för fort eller buskör så borde polisen beslagta A-traktorn och lägga en avgift på typ 50000 för att få tillbaka den.

Tror de flesta som försvarar sånt här röstar på SD. Kevin och Liam har sina a-traktorer för de älskar att mecka de skulle aldrig leva rövare på stan.
Citera
2026-07-30, 11:11
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Farskosten
Det är massvis här men så är det högt upp norr. Man vänjer sig. Inte så farligt i byarna då dem kör in till städer oftast och lever om.
Jotack jag märkte det.
Citera
2026-08-13, 04:20
  #42
Medlem
Saltkatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreenBastard
de spelar ju inte musiken för sig själva utan det är bara provokationer då det hörs mer utanför bilen än i.

Jäpp. Läste häromdagen om några poliser som hade ryckt ut på ett larm om spolingar som förde oväsen, och de fann till sin förvåning att kidsen satt med hörselkåpor på inne i epan, eftersom musiken var på så olidligt hög volym. Då är det ju inte direkt för den egna njutningens skull de håller på.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in