Resultat: Hör Elsparkcyklar hemma i Svenska samhället?
Vet ej
0%
0 röster
Ja
32,92%
53 röster
Nej
30,43%
49 röster
Mycket hårdare krav
36,65%
59 röster
2026-07-31, 09:07
  #169
Medlem
s-täljes avatar
Helt rätt!!


Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Vore bra med körkort för dessa fordon. Då kan polisen dra in körkortet för de som inte sköter sig.
Man får inte åka två på dem men ser det rätt ofta att man åker två på ett fordon.
Sätt även nykterhet motsvarande bilar.
Krav på hjälm.
Och som moped, ålder minst 15 år. Barn har bristande konsekvenstänk och inser inte faran av att köra som vildar i nerförsbackar mm.

Men det blir väl inget av detta mer än lite varningar om att det kan vara farligt.
Har blivit omkörd många gånger när jag är ute på gångbanor och trottoarer men aldrig någon som ger signal med ringklocka om att de är på väg att köra om.
Citera
2026-07-31, 19:22
  #170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tranquility Bas
Var inte jag som tog upp flexikoppel och du tycker tydligen att det är okej att medvetet skada andra trafikanter, hoppas du inte kör något fordon. Tycker du att alla fordonsförare ska ge signal när man närmar sig bakifrån? Ska detta bara gälla vissa trafikanter? Gällande hundar så är dessa lika oförutsägbara som hästar speciellt om dessa har flexikoppel.
Du måste vara ovanligt dum om du anser att ömsesidig respekt är att skada andra. Nu är vi inne på att om någon skadas för att de själva inte har respekt för andra så anser jag verkligen att de får skylla sig själv.
Citera
2026-08-25, 07:38
  #171
Medlem
oligarkss avatar
Regeringen: "Tuffare regler väntar för elsparkcyklar"

Olyckskurvan kopplad till elsparkcyklar skenar.
I Sverige finns varken åldersgräns eller promillegräns –
men nu är det dags att hämta inspiration från de nordiska
grannländerna, enligt regeringen. Transportstyrelsen får nu
i uppdrag att ta fram förslag på hur lagstiftningen kan skärpas.


https://www.dn.se/direkt/2026-08-25/regeringen-tuffare-regler-vantar-elsparkcyklar/
https://kvartal.se/nyheter/artiklar/regler-for-elscooter-utreds/cG9zdDoxNzM0NTY


Cirkusen är slut, nästa sommar blir stopp tror jag.
__________________
Senast redigerad av oligarks 2026-08-25 kl. 07:44.
Citera
2026-08-25, 15:08
  #172
Medlem
oligarkss avatar
Uppdraget ska redovisas
senast den 13 januari 2028.

https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2026/08/regeringen-vill-oka-trafiksakerheten-vid-anvandning-av-elsparkcyklar/

Tidigare i år publicerade VTI även en rapport som jämför Sverige med de övriga nordiska länderna utom Island. Av dessa är Sverige det enda landet som saknar ålders- och alkoholgräns för användande av elsparkcykel. Vidare har de övriga länderna i jämförelsen övergått till att definiera en elsparkcykel som ett lätt elmotorfordon snarare än cykel.

Regeringen ger därför Transportstyrelsen i uppdrag att lämna förslag på åtgärder för att öka trafiksäkerheten vid användning av eldrivna enpersonsfordon. I genomförandet av uppdraget ska Transportstyrelsen ta fasta på erfarenheter i andra länder, som till exempel Sveriges närmsta grannländer. I de fall det anses finnas anledning får Transportstyrelsen inom ramen för uppdraget även lämna författningsförslag. Uppdraget omfattar inte elcyklar, alltså de eldrivna fordon med tramp- eller vevanordning som enligt befintlig lagstiftning definieras som cykel.
Citat:
Nästan en femtedel av alla skadade under 2025 tillhörde åldersgruppen 7–14 år och unga vuxna stod för närmare hälften av de skadade. Även antalet olyckor som inträffar nattetid ökar.
Utvecklingen visar att det finns behov av riktade åtgärder för att öka trafiksäkerheten och minska de negativa konsekvenserna av användningen av elsparkcyklar och andra eldrivna enpersonsfordon.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in