Citat:
Ursprungligen postat av
Bone Collector
"AI är ett rasbiologiskt projekt"
Tveksamt om de gamla rasbiologerna för 100 år sen hade hållit med.
Rasbiologi handlade om "rasens renhet", dvs föreställningen att en folkgrupp blir bättre ju mindre blandad den är, dvs starkare, smartare, friskare, osv.
"Rasen" kan ju knappast bli "renare" av att blandas ihop med något som inte ens är mänskligt, eller inte ens biologiskt.
Det fanns rasbiologer som redan då sa att en dag kommer vi inte bara kunna förbättras genetiskt, för teknologin kommer göra så att vi kan uppgradera allt i kroppen.
Dom ser det som en uppgradering och du hugger av armen och sätter dit en robotarm som fungerar halvt som den som gud gav dig.
Ska du bli bättre på att arbeta eller inte?
Fabriksägarna vill inte anställa människor längre när det finns bättre cyborger. Detta är dom ju ärliga med offentligt... att dom föredrar maskinfolk istället för kött och blodfolk.. och att det bara finns ett sätt att behålla jobben när a.i börjar sno dom allihopa.. och det är genom att själv bli medvetenhet som styr en maskin.