Citat:
Ursprungligen postat av
Skyggedans
Intressant. Hur lång tid utan cannabis tog det för dig innan du började drömma som du gör? Började det efter en månad eller har det gradvis ökat?
Käkar själv edibles nästan varje kväll (och postar på flashback hehehe). Jag drömmer aldrig. Tycker det är rätt skönt faktiskt. Men blev intresserad av din berättelse eftersom du säger att du drömmer MER nu än du kommer ihåg att du gjorde innan cannabiset. Kanske har cannabinoiderna format om din hjärna. Nu är du hyper istället för baseline. Har tankar kring att sluta med cannabis själv också så intressant att höra andras historier.
Alltså, det är standard att drömmarna går upp i högvarv när man slutat efter kontinuerligt bruk.
Vissa gillar det. Personligen har jag så mycket mardrömmar och massa trauma så mina drömmar är intensiva OCH jävligt tunga haha. Handlar alltid om familjen och rejection liksom.