2026-07-31, 14:35
  #97
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PerAlbinErlander
Det beräknas att ca 780000 i åldrarna 16-65 är funktionella analfabeter. USAs armé får enligt lag inte anställa personer med ett IQ under 82. I Sverige utgör den gruppen ca 11% av befolkningen. Circa 5% har ett IQ under 75.

Finns det nån möjlighet att hitta produktiva arbeten åt dessa grupper? Och om 5 år, när samhället blir ännu mer komplicerat finns det någon annan lösning än medborgarlön för dessa.

Vad tror ni?
Finns en hel del jobb åt personer som kan bete sig men har svagare logisk skärpa.
De kan få nöja sig med lägre löner, men lär klara sig på det. Kan kanske vara utmärkta för trädgårdsarbete.

Problemet är istället de som har beteendestörningar. T ex folk som har lust att trakassera kollegor och kunder. T ex häckla kvinnor eller negrer eller de med glasögon eller de med "fel" bilmodell, osv.
Det är dom som inte går att anställa.
Citera
2026-08-02, 18:05
  #98
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnRosaHamster
Oavsett vilket procenttal det är så ser vi många svenska kvinnor skaffa barn med dessa. Det är ett problem.
Även korkade män har ju en sexdrift. Tycker du man ska införa en iq-gräns för män för att få knulla? I så fall, hur skulle det kontrolleras?
Citera
2026-08-02, 22:16
  #99
Medlem
RamsundAktaRingens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BrotherClark
Det varierar väl från person till person, men det finns ju gott om jobb som varken kräver högre förmåga till abstrakt tänkande och komplex problemlösning eller goda läs- och skrivkunskaper. Lagerarbete, städ/sanitetsyrken, flyttfirmor, lantbruk, skogsbransch osv. går ju bra. Har man kapacitet att läsa en praktisk yrkesutbildning på gymnasial nivå ökar möjligheterna ytterligare.

Sen finns ju olika kommunala initiativ, samhall och sånt för att sätta folk med låg utbildning och/eller lindrigare funktionsnedsättningar i arbete.
Vilja, motivation, livsval?
Citera
2026-08-02, 22:42
  #100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RamsundAktaRingen
Vilja, motivation, livsval?
Sådant spelar förstås också in. Vad är din poäng?
Citera
2026-08-03, 15:38
  #101
Medlem
RamsundAktaRingens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BrotherClark
Sådant spelar förstås också in. Vad är din poäng?
D jag skriver.
Citera
2026-08-03, 16:18
  #102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RamsundAktaRingen
D jag skriver.
ajt, tack för kompletteringen då
Citera
2026-08-03, 16:29
  #103
Medlem
RamsundAktaRingens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BrotherClark
Sådant spelar förstås också in. Vad är din poäng?
Jag menar just det, hur är motivationen var i planeten Sverige befinner de sig mentalt.
Citera
  • 8
  • 9

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in