Citat:
Ursprungligen postat av
shadowsignal
Historiskt sett (tack vare filosofer som Descartes) har vi fått lära oss att människan först och främst är en tänkande varelse ("Jag tänker, alltså finns jag"). Men moderna filosofer och psykologer har vänt på detta.
Om du skalar bort alla dina tankar, dina minnen och dina planer för framtiden – vad finns kvar? Det som finns kvar är en ren, rå upplevelse av att existera. Och den upplevelsen är i sin natur emotionell.
Upplevelser är information inhämtad från sinnesorganen, ingenting annat. En kombination av intryck från synen, hörseln, smaken, lukten och känseln.
För att kunna uppleva att du existerar måste du ha en förståelse av vad det innebär att existera, någonting du har sett eller hört. Vi kan inte uppleva någonting som vi inte har inhämtat information om, det gäller existensen precis som allting annat.