Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
I fallet Palestina/Israel var inbördeskriget i gång redan
före maj 1948, faktiskt redan 1947, och sionisterna hade också varit pådrivande. Attentatet mot britterna på King David Hotel i Jerusalem t ex var en ren krigshandling mot själva mandatet och mot strävan till en fredlig lösning, signerad det sionistiska Irgun (91 personer dödades, både britter, judar och araber - och Netanyahu kallade häromdagen terroristerna bakom dådet för "Israels hjältar" - (
länk) till 80-årsminnet).
Här blandar du ihop ett par olika saker.
Inbördeskriget är en sak.
Motståndet mot britterna en helt annan.
De har inget med varandra att göra.
Inbördeskriget startades 1947-11-30 av araberna och anledningen var deras missnöje med att FN röstat igenom resolution 181. Syftet med att starta inbördeskriget var att man ville utplåna och fördriva judarna. 181 blev en signal att något behövde göras mer konkret ansåg man. Uttrycket blev inbördeskrig som i realiteten handlade om ett jihad mot judarna. Jihad var uttryckligen uttalat av bl.a. stormuftin av Jerusalem, Mohammed Amin al-Husayni. Det var riktat mot judarna som grupp. Här kan man ju dra rätt tydliga paralleller mellan denna stormuftin och Hitler. Båda uppmanade till judeutrotning. Skillnaden var väl att stormuftin rationaliserade bort koncentrationsläger.
Motståndet mot britterna var kanske det enda som araber och judar hade gemensamt. Både judiska grupperingar och arabiska grupperingar gjorde våldsamt motstånd gentemot britterna. Mao inte bara judiska grupperingar. Arabiska grupperingar låg bl.a. bakom Nebi Musa-oroligheterna i Jerusalem 1920 samt Jaffa-upploppen 1921. Vi har omfattande oroligheter i bl.a. Hebron, Safed och Jerusalem 1929. Sen har vi ju den stora arabiska revolten mellan 1936-1939. Här attackerade araberna inte bara brittiska soldater och poliser utan även judiska civila, bosättare och transporter. Arabernas specialitet var bakhåll mot brittiska patruller. Arabiskt väpnat motstånd förekom även under hela 1940-talet.
Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
Som jag har skrivit ett par gånger tidigare i denna tråd: utropande av en stat (det du kallar "declaration of independence" efter amerikansk förebild) har i sig noll rätttsverkan. Det är enbart deklarativa (symboliska) handlingar men sätter i sig ingen ny suverän statsbildning på kartan. Alla hade likvärdig rätt att utropa en egen stat inom mandatet Palestina 1948 - eller senare i det här området - själva utropandet ritar inte om några kartor och skapar inget nytt rättssubjekt gentemot resten av världen.
Här håller jag faktiskt med dig. Noteras kan att judarna accepterade en tvåstatslösning men araberna gjorde det inte. Araberna har aldrig accepterat någon form av tvåstatslösning vilket judarna (och Israel) uttryckligen gjort vid ett flertal tillfällen. Ändå så är det märkligt nog alltid Israel som anklagas för att inte vilja ha någon tvåstatslösning. Den där projiceringen finner jag märklig.
Men även om inte själva utropandet av en ny stat skapar ett nytt rättssubjekt gentemot resten av världen så är det en möjliggörare som i förlängningen kan leda till just ett nytt rättssubjekt gentemot resten av världen. Utropandet av en ny stat är bara första steget. Genom att den nya staten fick acceptans av resten av världen samt tydligt uppfyllde Montevidekonventionens 4 kriterier och blev inröstat som medlemsland i FN så existerar Israel som ett rättssubjekt idag. Detta till skillnad från "staten" Palestina som utropades 1988 av terrororganisationen PLO. Det är oklart hur många av de 4 Montevideokonventionskriterierna som Palestina uppfyller men det är glasklart att man inte uppfyller alla 4. Långt ifrån. T.ex. så finns det tydliga lagar i Israel medan det i t.ex. Gaza är svårt att veta vilka lagar som egentligen gäller.
Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
Det skedde heller aldrig något överlämnande av makten och auktoriteten över området från britterna till ben-Gurion; han ville inte ha något sådant, Redan där kraschade pretentionerna åå att man var lagliga efterträdare till britterna eller NF.
Det är korrekt att det aldrig skedde något överlämnande av makten och auktoriteten över området från britterna till israelerna. Det var inte för att israelerna inte ville ha något sådant överlämnande utan för att behovet helt enkelt inte fanns. Varken från britternas håll eller från israelerna håll. Inte heller från FN:s håll. NF fanns inte längre så NF (som ju bara var en liten diskussionsklubb på sin tid) hade inget att säga till om eller göra.
En intressant notering är hur du å ena sidan argumenterar för att utropandet av den nya staten inte hade någon juridisk betydelse men å andra sidan menar på att det var märkligt att britterna inte överlämnade den legala makten till israelerna. Bara så att du har det klart för dig. Britterna hade ingen juridisk eller laglig makt. De hade endast en polisiär och militär makt samt översåg administrerandet av området så det fanns ingen "nyckel" eller makt att lämna över.
Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
Kriget 1948-49 slutade inte med några fredsavtal med grannländerna, och Israel hade redan från början pinkat på avsikten att mandatet fredligt skulle övergå till nya statsbildningar,.
Vad ska man säga?! Du är ute och svamlar igen. Fakta är att kriget mellan de 7 arabiska staterna och Israel avslutades formellt under 1949 genom en serie separata vapenstilleståndsavtal mellan Israel och dess grannländer. Förhandlingarna skedde under medling av FN och resulterade i att Israel säkrade sin självständighet.
Det är en sak att du har en åsikt. Du får absolut ha din åsikt och det är ok att du och jag tycker olika men vissa saker är rena fakta och jag finner det märkligt att du så ofta häver ur dig rena faktafel. Kollar du aldrig själv upp det du hävdar?