2026-07-17, 18:56
  #13
Medlem
RudyardKiplings avatar
I Sverige handlar allt om man är PK eller ej. Säger du neger, att du vill minska invandringen, inte tror på mRNA-hugget, inte köper klimat-hysterin så får du springa gatlopp och dina konton på banken avslutas eftersom "kundkännedom plötsligt saknas".
Citera
2026-07-17, 19:15
  #14
Medlem
Lund-NoGo-zones avatar
Jag har bara läst detta, men kina och kineser är totalt annorlunda mot Sverige. De har inget social kitt och kan lätt ljuga eller stjäla av varann, är ganska lata, ordna gärna fördelar för sig själv. Ingen slump att de rakt av kopierar bilar och sedan säljer dem som sina egna, så jobbar inte europeiska företag. Så staten försöker tygla detta med appar men det kommer knappast att gå.

Finns ju t.ol.m. en rese-app som stoppar dig från att lämna din egen stad. Har t.ex använts på personer som uttalar sig negativt på nätet om Kina. Kina är redan värre än Östtyskland var under stasi.

Svenskar har i motsats växt upp tryggt och litar på folk och är toleranta och omtänksamma. Vi behöver inte att någon säger till oss att sköta oss, vi gör det ändå. Så lägen den känslan nu finns kvar i Sverige, den har spätts ut lite för mycket.

Kina, vi pratar om landet är staten bestämde att man fick ett barn och råkade man få ett till fick man lägga ut det i skogen till kråkorna att äta. Finns hemska TV-program om detta.
__________________
Senast redigerad av Lund-NoGo-zone 2026-07-17 kl. 19:18.
Citera
2026-07-17, 19:22
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fanten
Om du tänker på Nosedive så är det fan i mig ett av dom bästa Black Mirror-avsnitten. Just för att det är inte så high tech som dom flesta andra är. The Orville har också gjort ett avsnitt på det temat, Majority Rule.


Minns inte namnet men den där en medelålders kvinna sakta förlorar "likes" eller wtf det ehter och blir mindre och mindre socialt accepterad pga lite otur i vardagen. Premissen är dock just det sociala systemet som är baserat på hur "bra" man är. Var ett tag sedan jag såg det så kan ha felaktiga detaljer.
Citera
2026-07-17, 19:27
  #16
Medlem
Fantens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anthraxious
Minns inte namnet men den där en medelålders kvinna sakta förlorar "likes" eller wtf det ehter och blir mindre och mindre socialt accepterad pga lite otur i vardagen. Premissen är dock just det sociala systemet som är baserat på hur "bra" man är. Var ett tag sedan jag såg det så kan ha felaktiga detaljer.
Tycker det är lite väl att säga att Bryce Dallas Howard var medelålders där då hon var 35, men jag misstänker att du är yngre än mig så du är ursäktad. Men ja precis, hon förlorar likes mest på otur, och för att personer hon interagerar med har en dålig dag.
Citera
2026-07-17, 19:51
  #17
Avstängd
Självklart har Sverige ett likadant och betydligt värre. Man nämner inte att det finns därför tror idioter i tråden att vi inte har något sådant.

För mig kvittar det om regeringen gör den bedömningen eller att det är omöjligt för privata att ta sig in då lexbase, mrkoll, sociala medier hänger ut oss alla mer eller mindre.
Citera
2026-07-17, 20:24
  #18
Medlem
Zaedrewss avatar
Det är ju välkänt. Att Sverige har ett extremt hårt system. Mycket för att det hänger ihop med gamla tidens välfärdssamhälle. Men detta med satt i skuld på livs och allt skit som detta medför är ju ganska unikt för Sverige. I de flesta andra civiliserade länder kommer det finnas en tidsgräns sett på noll igen.

Ta Trump tex han har ju gått i konkurs 3 ggr men i USA är sådant mera ok. Finland ändrade ju också nyss att det ska bli en maxgräns på skulder och anmärkningar.
Citera
2026-07-17, 20:34
  #19
Medlem
I Kina finns social credit score som bland annat stänger folk ute från jobb (i viss mån, med förvisning till enklare jobb), flygresor, hotell, utbildningar etc.

I Sverige är det mest arbetsmarknaden och till viss del lägenheter/bostad man straffas på. Hyresvärdar får ganska fritt välja hyresgäst och kan därför "välja bort" personer med brottshistorik eller många negativa datapunkter.

Som jämförelse: i vissa amerikanska delstater är det förbjudet, i vissa fall straffbart med fängelse, att neka hyreskontrakt på sådana grunder. Social credit score i den svenska/kinesiska formen existerar därför inte i USA på samma sätt. Det är förbehållet kommunist regimer som nordkorea, kina och finns även i Sverige med ett av världens mest drakoniska och repressiva system.

Vad byggs då det svenska social credit-systemet upp av, medan småpåvarna på UC, IMY och andra instanser sitter och dräglar över det?

-Domar och åtalsunderlåtelse ("pseudo-domar") 1. Brottsregister, och 2. polisens interna brottsregister som är mer utförligt. Man kallas ostraffad med tomt brottsregister men uppfattas som seriekriminell ändå om man förekommer i deras interna personlista för varje medborgare

-3. ASPEN och 4. interna polis-PM
Polisens allmänna spaningsregister (ASPEN) kan hålla kvar uppgifter om dig utan att du någonsin får ett utdrag eller vet vad som står där. Interna PM, kommisarie uttalar sig om personen. "känd sedan tidigare", "konfliktbenägen" styr hur nya ärenden mot dig tolkas, helt utanför din insyn eller möjlighet att bestrida

5. Rättsdatabaser (Lexbase, MrKoll m.fl.)
Börjat monteras ner sedan 2023. Friande domar ser likadana ut som fällande för en lekman.

6. Polisanmälningar och nedlagda ärenden
Anmälningar som aldrig leder till åtal registreras ändå som "mönster" hos den som redan är flaggad, medan de för en "blank" person aldrig lämnar avtryck.

7. Domstolskultur mot "problempersoner"
Det finns en informell tendens i småmål att döma hårdare mot den som uppfattas som konfliktbenägen eller besvärlig, oavsett bevisningens faktiska styrka, en tyst strafftrappa parallell till lagboken. Många misslyckade, tappade fall anses av domare graverande i nya mål (dvs påverkar social credit score negativt). Vunna ärenden påverkar inget. Dvs oavsett om man vinner mål ger det faktum att man ens hade en tvist negativ score. Det kan bara väga upp extra negativ score av tappade mål att man vinner några rejäla mål.

8. Personutredningar (frivården)
kan förekomma vid småsaker som trafikincident där åklagaren vill syna en med låg score ytterligare. Dokumentationen sänker ytterligare ens score.
Inför påföljdsval kartlägger frivården hela din sociala situation, psykisk hälsa, missbruk, relationer, tidigare kontakter med myndigheter, och lämnar ett yttrande som blir offentlig handling, ytterligare ett textlager som färgar hur du bedöms framöver.

9. betalningsanmärkningar och 10. skulder hos Kronofogden. 11. Kreditvärdighet.

Så sammanfattningsvis. Alla möjliga datapunkter / poster i listor / registeruppgifter som inte bara är namn och adress hos diverse myndifheter vägs systematiskt samman och bildar i praktiken en social credit score.

Myndigheter:
Polis
Domstolar
Kriminalvården
Socialtjänst
Kronofogden

och de totalt horribla instanserna Lexbase, Mrkoll, Krimfup och andra som samlar på sig personuppgifter olagligt.

Biluthyrningsbranschen hade tidigare väldigt obskyra listor och 'elefanten i rummet' försäkringsbolagen sitter sannolikt på mycket mer data än folk tror: körhistorik, skadeärenden, betalningsmönster, adresser, personnummer och interna risknoteringar m.m.
Citera
2026-07-17, 20:39
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Glostrup
Nej, och hela jämförelsen är helt befängd. I Sverige får du en mängd chanser att göra rätt för dig, och det hjälp att få om man ändå lyckas skuldsätta sig gravt.

Kinas auktoritära system saknar alla former av rättssäkerhet och assistans, och staten kan ändra regler närsomhelst - även retroaktivt - o h det finns noll chans att få rätt mot staten, oavsett hur fel den har.

Jag förstår att det kan kännas bestraffande och begränsande med betalningsanmärkningar om man inte betalar sina räkningar eller lån, men det är en rejäl överreaktion att jämföra den situationen med ett totalitärt system.

I vilket land kan man dra på sig en massa skulder och sluta att betala på dem helt utan konsekvenser?
Kinas auktoritära system saknar alla former av rättssäkerhet. Tvärtom. Det svenska systemet är t o m i mångt och mycket hemligt (i alla fall hur det fungerar även om registren inte är hemliga), inte kartlagt och sannerligen inte kommunicerat. Det kinesiska är mer rättssäkert. Båda systemen stänger ute från bostäder och jobb etc.
Citera
2026-07-17, 20:42
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anthraxious
Hur kan du ens jämföra Kinas "social credit"-system som (det du beskriver) baserar sig på ALLT du gör (eftersom de spårar dig konstant) mot ett vanligt ekonomiskt system där just ekonomiska handlingar är aktuella? Sen självklart blir det svårare att få jobb eller lån om man är kriminell eller har ett brottsregister. Det har alltid varit så och lär inte förändras på ngt sätt.
"Hur kan du ens jämföra" ?

Man jämför klokast genom att titta på effekterna av systemen, inte bara på hur de är formellt uppbyggda. I både Kina och Sverige får tidigare register, negativa noteringar och ekonomiska markeringar långvariga konsekvenser för jobb, bostad, kredit och myndighetsbehandling.

Skillnaden är att Kina har ett mer öppet och centraliserat system, medan Sverige har ett mer splittrat och inofficiellt system som växer fram genom flera olika databaser, register och privata söktjänster. Effekten för den som hamnar lågt kan ändå bli väldigt lik: sämre möjligheter, mer kontroll och svårare att komma vidare.

Den stora skillnaden är att Sverige saknar de mest extrema delarna, som formella reseförbud inom och utom landet. Men i övrigt överlappar systemen mer än folk vill erkänna.
Citera
2026-07-17, 20:43
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Devalvera
I Kinas sociala kreditsystem startar man på 1000 poäng som ökar eller minskar beroende på ens leverne. Har man höga poäng får man exempelvis rabatt på saker, för att få höga poäng så behöver man betala sina räkningar i tid, vara vän med andra med hög poäng eller handlar inhemska produkter. Har man låga poäng så får man inte arbeta inom vissa arbeten eller får inte ta lån. Medborgare med låga poäng blir svartlistade. Man får låga poäng om man begår brott etc.

Kinas sociala kreditsystem har mött hård kritik i Europa och Sverige. Det är antiliberalt, får vi höra.

Men handen på hjärtat, har inte Sverige ett likadant, om inte värre, system?

I Sverige om man får betalningsanmärkningar eller begår brott så kommer man aldrig få ta lån eller kommer bli nekad att bli anställd på då alla gör bakgrundskontroller. Det finns enorma register som har koll på allt.

Har Sverige ett socialt kreditsystem och borde det bli mer utbyggt eller skrotas?
Klart vi har det mycket värre än i Kina, bara att flytta dit
Citera
2026-07-17, 20:43
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Klandalf
Så att skita i att betala räkningar vilket gör så att man får dålig kredit samt att inte få vissa jobb för att man är kriminell är att likställa med Kinas sociala kreditsystem?

Ok vänsterhjon, you do you
Det finns många personer i Sverige som fått sina jobbmöjligheter totalt förstörda av Lexbase och dylikt. Även dejting har påverkats negativt för dessa.
Citera
2026-07-17, 20:46
  #24
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Glostrup
Nej, och hela jämförelsen är helt befängd. I Sverige får du en mängd chanser att göra rätt för dig, och det hjälp att få om man ändå lyckas skuldsätta sig gravt.

Kinas auktoritära system saknar alla former av rättssäkerhet och assistans, och staten kan ändra regler närsomhelst - även retroaktivt - o h det finns noll chans att få rätt mot staten, oavsett hur fel den har.

Jag förstår att det kan kännas bestraffande och begränsande med betalningsanmärkningar om man inte betalar sina räkningar eller lån, men det är en rejäl överreaktion att jämföra den situationen med ett totalitärt system.

I vilket land kan man dra på sig en massa skulder och sluta att betala på dem helt utan konsekvenser?

Kom du ihåg när Trafikverket drog in körkort för att vården sa att personer med körkort var alkoholister? Låter väldigt totalitärt i mina öron.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in