Skaffade inte L. Pagrotsky skägg först när han blev delegerad till kulturminister? Ingår väl i rollen om personen är man, när han var Näringsminister minns jag honom som välrakad, möjligen att han gick ner sig på slutet när han fått reda på att HSB hade kickat han på grund av Pagrotskys kampanjade mot EMU.
Citat:
Ursprungligen postat av
OstermalmWeeknd
Ja, Liberalernas förre ledare grillmästaren Johan Person, var vår favorit till titeln Skäggige fa'bbrorn.
HisStory: Långt innan dessa skäggiga riksdagsmän var föregångaren Kulturminister Leif "Paggan" Pagr0tsky (s). Hans tjänstebil med chaufför förde ofta Paggan till musikfestivaler och andra events.
Kulturman Marc Leverg00d hade i radio benämnt Paggan "den lille, söte".
Kanske triggade det Paggan odla "habe" (Kill1nggängets estniska, i en av deras "små" filmer).
Skägget, är numer ofta mannen i politikerns signum. Vi har själva i politiken mer förtroende för slätrakade män såväl som av andra genders.