Citat:
Ursprungligen postat av
CtrlAltDelThis
Nu vet inte jag vad praxis är inom branschen, det är mycket hysch-hysch om pengar hit och dit. En siffra som dock sipprade ut var 350 Euro för ett gitarrsolo, enligt Roland Grapow. Och det var över 10 år sen han snackade om det i en
intervju så nu borde det röra sig om 5000 SEK om vi ska omvandla och tänka på inflationen. Jag tror alltså att fem guest appearances gick loss på 25 000 SEK. Men det är bara en teori.
Mja, alltså när han pratar om en prislapp på det viset handlar det om sk sessions. Det är i allmänhet större artister som behöver musiker, låt oss säga ett gitarrsolo, på en låt. Jag drar till med Taylor Swift eller Beyoncé. Det är klart man vill ha stålar när man absolut vet att låten kommer dra in hyggligt med stålar. För några royalties kommer du inte få när låten sen klättrar på Spotify och Youtube.
Ett klassiskt exempel är Steve Lukather och Eddie Van Halen som la de klassiska gitarrerna på Michael Jacksons låt Beat It. Det kostade nog en slant. Vad de nu än fick betalt landar det inte ens en promille av vad låten dragit in i royalties.
När det gäller olika bandprojekt på det där viset som Burying Angels finns det liksom inga pengar inblandade. Eller ja, rena växelpengar som inte ens når upp till en pizza och en stor stark i monetization även om låtarna lyckas dra 100K streams. Det landar snarare i
"Kul idé, bjud mig på ett sexpack så lägger jag en eftermiddag på att lägga trummorna och skickar över".
Det förutsätter ju att det är ett gäng snubbar som känner varandra. Antagligen har träffats och hängt bakom scenen på festivaler. Det är ungefär så den här typen av konstellationer uppstår.
Det är ju lite som om man är snickare. Det är klart att om Ulf Kristersson vill renovera sin sommarstuga och regeringen betalar prislappen...då blir det en duktig faktura. Inget snack om saken. Om det istället är någon polare som har en kul idé med att rusta upp ett gammalt kafé och behöver hjälp en eftermiddag att fixa väggarna. Tja, en platta bärs då. Låter rentav ganska trevligt att träffa grabbarna och skruva upp några gipsplattor.
Det är ju lite av en investering också. Låt oss säga att Burying Angels råkar bli hur hett som helst. Det kanske går att boka in sig på några festivaler och ett gäng spelningar. Jamen då kan vi börja snacka om hur vi gör med stålarna.
Namnen du droppar är liksom inte Eddie Van Halen, Mikkey Dee eller Trent Reznor. Jag är rätt säker på att det är ett kompisgäng som tyckte Burying Angels lät som en kul idé att testa. Och det som betalats är antagligen i form av bärs och några pavor whiskey. Och Mark Palangio kommer inte ens gå plus minus noll på det så länge det är en EP som snurrar på plattformarna.