2026-07-14, 12:05
  #1
Medlem
https://www.expressen.se/debatt/debatt-bor-du-har-olagligt-far-du-inga-bidrag/

Citat:
Socialdemokraterna tog emot 320 000 asylsökande utan någon plan. Resultatet blev bidragsberoende.

Från 2027 kommer bidrag bara ges till personer som vistas lagligt i Sverige. Det är rätt och rättvist, skriver Moderaterna.

Socialdemokraternas åtta år vid makten tog Sverige emot 320 000 asylansökande, utan någon som helst plan för hur de skulle bli en del av samhället. Resultatet av Socialdemokraternas ansvarslösa migrationspolitik, i kombination med en kravlös integrationspolitik, kan vi se i bidragsberoendet, skuggsamhället och det faktum att människor som inte har rätt att vistas i Sverige ändå har kunnat leva på bidrag. Så ska det inte vara.

Vad tycker ni om att bidrag till invandrare som vistas här olagligt skall stoppas? Hur kommer detta påverka samhället? Vad tycker ni personligen?
Citera
2026-07-14, 12:06
  #2
Medlem
VoktorDodkas avatar
Det är ju helt vansinnigt att såna som vistats här olovligt har fått en enda krona i bidrag. Äntligen lite sunt förnuft.
Citera
2026-07-14, 12:10
  #3
Medlem
mikaelss avatar
Det är ju självklart att den som inte har rätt att vara här inte heller ska få bidrag. Det kunde ju M fixat redan under Reinfeldt, så det verkar lite korkat att de gör det först nu, och skyller på S. Reinfeldt är ju minst lika skyldig som S till dagens situation.
Citera
2026-07-14, 12:10
  #4
Medlem
Öh va, får de det idag? Och först nu kommer M med det utspelet, lagom till att MP ändå bara kommer riva upp det om några månader.
Citera
2026-07-14, 12:15
  #5
Medlem
Jordgubbes avatar
Ja jösses vilken oreda som de (M) nu försöker kamma ut. Ur den 997-sidiga rapporten (betänkande, från 2025) som artikeln delvis refererar till, som förstås bara är en pytteliten delmängd. Den skulle kunna vara kul sommarläsning.

"En effektivare kontroll av om personer med ekonomiskt bistånd står till arbetsmarknadens förfogande kan enligt utredningens direktiv leda till att aktivitetsnivån bland arbetslösa ökar och därmed till att fler kan komma i arbete".

https://www.regeringen.se/contentassets/02fcba886aef4d57bf9a892e500c8555/sou-2025_15_volym-2_pdf-a_webb.pdf
Citera
2026-07-14, 12:19
  #6
Medlem
Fantens avatar
Det är lite sent påtänkt kan jag tycka.
Citera
2026-07-14, 12:19
  #7
Medlem
Tycker frågan är alldeles för förenklad, först och främst genom att man alltid tycks ha en övertro på svenska myndigheters kompetens. Frågan är ju också vad de som flyr för sina liv ska försörja sig på? Sen kan jag tycka att man bör fundera på hur det ser ut med bidrag överlag. Vi har i Sverige skapat ett system där man mer eller mindre behöver befinna sig en bit under botten innan ekonomiskt bidrag är aktuellt och utan bidrag är det ofta svårt för den hjälpsökande att få hjälp överhuvudtaget.

Kan tycka att man bör jobba mer förebyggande och satsa mer på socialt stöd. Men frågan är inte enkel om man nu generellt anser att man ska skita i medmänniskor.
Citera
2026-07-14, 12:31
  #8
Medlem
OstermalmWeeknds avatar
Tyvärr är många svenskar hjärntvättade av de röda till att tycka att bidrag skall ges till ALLA.

Som Fentfarbrorn skrev i tråden: Om bara månader kommer (Mp) - och (V) - riva upp detta (tillfälliga) stopp av kran-flödet.

Hur kunde detta självskade-beteende att leva på bidrag - och att även om själv inte lever på bidrag hylla bidrags-samhället - hur kunde det bli svensk åsikts-norm?

Svaret, är nära 100 år av socialism. Åren 1930 till 1976 (!) och sedan 80-tal till in på nya seklet igen.

Och i höst räknar de röda kaxigt med att taga över igen - för att en majoritet svenskar hjärntvättats vilja det.

Bidrags-Sverige, är allas vi svenskars tragiska arvedel.
Citera
2026-07-14, 12:31
  #9
Medlem
Africagonzos avatar
Jag är nyfiken på hur man som "olaglig" i landet får bidrag?
Blir pengarna insatta på utländskt konto? Hur fungerar det med personnummer? Har man tillfälligt pers nr?
Gör man ingen kontroll innan pengar betalas ut?
Citera
2026-07-14, 12:33
  #10
Medlem
Onanikrems avatar
De som befinner sig olagligt i landet skall först och främst utvisas, att de inte skall ha några som helst bidrag ser jag som en självklarhet!
Citera
2026-07-14, 12:45
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mechila
Tycker frågan är alldeles för förenklad, först och främst genom att man alltid tycks ha en övertro på svenska myndigheters kompetens. Frågan är ju också vad de som flyr för sina liv ska försörja sig på? Sen kan jag tycka att man bör fundera på hur det ser ut med bidrag överlag. Vi har i Sverige skapat ett system där man mer eller mindre behöver befinna sig en bit under botten innan ekonomiskt bidrag är aktuellt och utan bidrag är det ofta svårt för den hjälpsökande att få hjälp överhuvudtaget.

Kan tycka att man bör jobba mer förebyggande och satsa mer på socialt stöd. Men frågan är inte enkel om man nu generellt anser att man ska skita i medmänniskor.
Nu hamnade vi i diket direkt, som vanligt...

De som "flyr för sina liv" är ju flyktingar och de och ska givetvis även fortsättningsvis ha rätt till uppehälle och bidrag. Diskussionen gäller inte alls dem!

Vad M menar är ju de som har fått en ordnad prövning men inte har asylskäl. Det är inte fri invandring så om utgången blir "du är ju inte flykting, åk tillbaka hem för vi måste göra plats åt en riktig flyktingfamilj" så är det det som gäller.

Annars är det meningslöst att ha en gräns och ett asylprövning om det sedan ändå är tillåtet och till och med uppmuntras att stanna kvar och bli livslångt försörjd.

Om man inte fattar detta enkla om invandringen är det meningslöst att diskutera bidrag, samkörning av register, återvandring etc etc. Vänstra sidan av politiken och medborgarna kommer skrika att "det är synd om alla så 10 miljarder människor måste få sin chans i Sverige bla bla bla..."

70 procent av migranterna som kommer till Europa har inte asylskäl. Många av dessa hamnar i Sverige och söker asyl helt felaktigt. Sedan pågår en prövningsprocess i flera år eftersom det är så lång kö med ärenden utifrån att vi gjort det så bedrägligt attraktivt att ta sig hit.

När de får avslag skriker media och tyckare "men hallå nu har de ju varit i Sverige i flera år och skaffat sig ett liv här och bla bla bla så självklart måste de få stanna"...

På denna godhetens altare offrar V och Mp gladeligen de verkliga flyktingarna som inte kan ta sig hit. Vägen till helvetet är kantad av goda föresatser... Migration är dyrt, orättvist, farligt och ineffektivt.

Helt otroligt att vi år 2026 fortfarande är lika ängsliga över att samköra register, se över bidrag till illegala, våga följa myndighetsbeslut etc.

Det är ju just för att kunna ha kvar asylrätten och flyktinghjälp som vi ska ha ordning och reda. Ett ja är ett ja men ett nej är ett nej. Det är livsviktigt!
__________________
Senast redigerad av SirDuke 2026-07-14 kl. 12:49.
Citera
2026-07-14, 12:47
  #12
Medlem
Onanikrems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Jag är nyfiken på hur man som "olaglig" i landet får bidrag?
Blir pengarna insatta på utländskt konto? Hur fungerar det med personnummer? Har man tillfälligt pers nr?
Gör man ingen kontroll innan pengar betalas ut?
Ingen aning? Läste någonstans om en iranier/irakier? som fått utvisningsbeslut under 80talet för några år sedan mördade en äldre kvinna han hyrde någon form av förråd av när hon ville vräka honom. Högst troligt fick han bidrag på något sätt.

Hade han utvisats när beslutet togs hade kvinnan levt i dag. Å andra sidan kan man tycka hon fick skylla sig själv som hyrde ut till honom.

Nej, hittar ingen källa, det hände för några år sedan och stod i Aftonbladet/Expressen. Minns inte ens var i Sverige det hände.

Befann han sig illegalt i landet över 30 år efter han fått utvisningsbeslut torde han uppburit bidrag i någon form om han inte bott i källaren på en pizzeria i 30 år?
__________________
Senast redigerad av Onanikrem 2026-07-14 kl. 12:53.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in