2026-07-13, 15:30
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 8978wxu642
Det är inte så att de misslyckas men det fanns helt enkelt bättre sökande till platserna helt enkelt. Alla kan inte komma in.
Precis, försvaret är inte lika uppbyggt idag som tidigare men kommer nog med tiden bli fler platser som skall bemannas.
Citera
2026-07-13, 15:48
  #14
Medlem
brakelikrankels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gum69mo
Kan det stämma att 68% av alla killarna som mönstrade 2025 inte klarade antagningskraven? Eller tolkar jag informationen fel?

”Det totala antalet kvinnor i värnplikten har ökat, men eftersom antalet män ökar snabbare så är man ändå långt från att nå målet. Vid mönstringen 2025 skrevs 32 procent av de mönstrande männen in för värnplikt och 15 procent av de kvinnliga.”

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/forsvarsmakten-langt-fran-sitt-mal-om-kvinnor-i-lumpen

Hur har det sett ut historiskt? Och om jag tolkar siffrorna rätt, vad beror det på att så många killar inte klarar kraven?

Jag klarade inte kraven eftersom jag gick till psykologen och sa att jag inte ville göra lumpen.
Att inte vilja räknas ju som man får negativt på psykologtestet, och så "klarar man inte mönstringen".
Citera
2026-07-13, 15:50
  #15
Medlem
brakelikrankels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grontarskont
Mmm för fick alla män förutom de halta och lyta göra lumpen. Visst kan det skett en viss försämring av urvalet men tror inte att det spelar någon stor roll!

När man har ett begränsat antal platser som man rekryterar till så vill man såklart helst ta dem som är i väldigt bra form, har goda förkunskaper (typ varit med i scouter och liknande) samt har en stark motivation. T.ex. en kompis ville väldigt gärna bli polis, tänkte då köra militärpolis i lumpen. Han tränade inför mönstringen och gick dit och sa att han verkligen ville.

Klart att de tar honom då, om han är vettig i övrigt.
Citera
2026-07-13, 15:55
  #16
Medlem
Bergakungens avatar
Det ÄR inte alla som klarar de uppsatta kraven, men flertalet gör naturligtvis det, precis som förr i världen. Så ordet "misslyckas" är helt fel.

Däremot fungerar uttagningen (dvs "inskrivningen") litet annorlunda. Det är inte slumpen som styr, utan man väljer "från toppen", där naturligtvis man viktar lämpligheten inte enbart på att man klarat minikraven för en viss tjänst. Intresse för att göra värnplikt väger rätt starkt - som ju alla kan förstå.

De som inte skrivs in, men som ändå är helt OK sätter man i den sk "utbildningsreserven". Dessa individer kan man kalla in direkt, om så anses befogat. Det är rätt så fel att säga "misslyckade" därför att man helt enkelt inte behövs just nu, men i övrigt klarar alla krav och har testats med godkända resultat.

Personalreserven är något annat, där man i princip inte hamnar förrän efter en genomgången utbildning men där krigsplaceringen upphört av något skäl. Kanske har vissa befattningar överutbildats, kanske har man klassats ner från en krävande tjänst pga ålder, kanske är förbandet nerlagt för att organisationen ändras. Poängen här är att de här personerna är utbildade och klara och kan krigsplaceras snabbt ifall profilen är rätt.
Citera
2026-07-13, 15:58
  #17
Medlem
Lund-NoGo-zones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Serlot69
Låter väldigt rimligt då samtliga blir säkerhetsprövade - Brottsregister / Mental hälsa / IQ.
Haha där rök 65% av alla på FB.
Citera
2026-07-13, 15:58
  #18
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Lund-NoGo-zone
Haha där rök 65% av alla på FB.

Räcker verkligen det!?
Citera
2026-07-13, 16:02
  #19
Medlem
Ulf-Knulldell-2.0s avatar
Förr fick väl dom som "misslyckades" ändå en plats på ett regemente någonstans och en tid i lumpen?
Citera
2026-07-13, 16:05
  #20
Medlem
Lund-NoGo-zones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Knulldell-2.0
Förr fick väl dom som "misslyckades" ändå en plats på ett regemente någonstans och en tid i lumpen?
Fanns massor med malajtjänster som man kunde mygla sig till på 1980-talet när det var aktuellt för mig. Då fick man sitta på kontor och bläddra i papper, eller som jag jobba på Marinstaben i Stockholm med deras datorer.

USAs arme tar inte in värnpliktiga under IQ 85 eftersom det är visat att de tillför ungefär plus minus noll som soldater. Gäller även i samhället.
Citera
2026-07-13, 16:08
  #21
Medlem
dickachus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anslut
Där ryker alla nysvenskar.

Där rök även alla grisknullarbönder.
Citera
2026-07-13, 16:18
  #22
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cyborg2030
"Skrevs in" - det förutsätter väl också att de kan skrivas in någonstans. Att det finns vakanta platser som förutsätter lokaler, utrustning, befäl, osv. De hinner väl inte med att bygga ut i den takt som var målet.

Förra året gjorde bara 8500 värnplikt så de kan nog sovra hårt. Kalla in många på mönstring och bara ta de bästa.
Citera
2026-07-13, 16:20
  #23
Avstängd
Jag känner flera stycken som inte får göra värnplikten - fast dom vill.

En hade tydligen nedsatt hörsel (utan att veta om det), en annan fick bara veta att hon inte klarade de psykologiska testerna och två andra är födda sent på året och tjänsterna var redan tillsatta.
Citera
2026-07-13, 16:21
  #24
Medlem
Cyborg2030s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Förra året gjorde bara 8500 värnplikt så de kan nog sovra hårt. Kalla in många på mönstring och bara ta de bästa.
Det är väl ungefär så många ryssar som dör varje vecka i kriget mot Ukraina. Så många utbildar vi på ett år. Våra volymer är inte direkt betryggande.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in