Citat:
Ursprungligen postat av
Naknekejsaren
Väldigt träffsäker sammanfattning. Vore väl ungefär som att vilja få vikingar att kriga som mongoler.
Det är värdefullt att nämna att Singapore används som exempel för att det är mångkulturellt olikt Hong Kong. Att det är mångkulturellt "by design" av britterna och inte av själva hankinesiska majoriteten nämns sällan, och inte heller att landet enbart tar in nya medborgare i proportion till landets nuvarande demografi (så att man tar in 70% kineser, 20% malay och 10% indier) för att behålla "demografisk harmoni" och att undvika förbittring mellan landets etniska grupper.
Vore ungefär som att Sverige hade en politik där man enbart tog in 95% svenskamerikanare och 5% finländare för 60 år sedan.
Att landet sedan tar in massor av gästarbetare som arbetar enligt kontrakt utan att säkerställa en framtid som medborgare i landet från exempelvis Indonesien vore oförenligt med europeiska "demokratiska värderingar" som vi hittat på från luften, antagligen demokratiska värderingar som flashbacks egen Johan-Norberg-representant lovsjunger.
Ditt svar är träffsäkert gällande etnicitet och brittiska institutioner, men vi behöver även väga in geografi och geopolitik.
Bara den rumsliga aspekten är enorm. En stat på drygt 700 km2, där befolkningen är koncentrerad till samma sammanhängande stadsområde, kan bygga transport-, el-, vatten-, avlopps- och annan infrastruktur på ett helt annat sätt än en territoriellt utspridd stat där befolkningen är koncentrerad till några få större regioner och med mycket stora ytor med låg befolkningstäthet - där en kilometer väg, järnväg, elnät eller VA-infrastruktur betjänar knappt några människor alls.
Även fast Singapore har hög byggkostnad per kvadratmeter blir avstånden och nätlängderna mycket små. Man kan ta sig överallt på ~30 minuter i Singapore. De behöver inte förvalta ett nät av små kommuner med samhällsservice långt från stora befolkningscentra eller hundratals mil väg upp till Haparanda genom glesbygd.
Singapore ligger även vid Malackasundet, mitt i ett av världens viktigaste handelsstråk mellan Indiska oceanen och Östasien med en exceptionell position för att specialisera sig på handel, sjöfart, logistik och finans. Det är ungefär som om hela Sverige bestod av Stockholm, hade tropiskt klimat och låg precis vid en av världens viktigaste sjöfartsleder. Så det brittiska arvet är viktigt, men även geopolitiska fundamenta för statsbygge ser totalt annorlunda ut jmf. med exempelvis Sverige.
Kan bara hålla med om varför Hong Kong inte används som exempel istället, men tror det även har att göra med att staten kontrollerar marken i Hong Kong - vilket är rätt pinsamt om man vill presentera Hong Kong som ett rent laissez-faire-exempel. Hong Kong kan även vara obekvämt p.g.a. hur ekonomi och institutioner sammanflätats med Kina.