Citat:
Jag tror det är rätt konstigt att sitta och räkna på mekaniska hårddiskar, de flesta som har bilder lokalt har dem nog oftast på en enhet som de kör till vardags ändå och den vanligaste lösningen för extern lagring får väl antas vara molntjänster som har en helt annan skalekonomi än en privatperson som kör en hårddisk.
samsung galaxy s26 ultra, vid maximal upplösning tar ett foto 15-25MB, räknar man med snitt 20MB så tar 60000 foton upp 1.2 terabyte, nu är detta ett extremexempel men även om upplösningen bara är 24MP så blir det ändå bortåt 300GB.
En mekanisk hårddisk kan ligga runt 4-5W när den bara snurrar och uppåt 10W vid arbete, kör man en egen lösning hemma så kanske man vill använda raid 1 så att datan inte försvinner om hårddisken går sönder och det dubblar förbrukningen, nas med 2 hårddiskar kan dra 30-40W.
Ser man på samhällsnivå så blir det rätt mycket resurser som förbrukas.
En mekanisk hårddisk kan ligga runt 4-5W när den bara snurrar och uppåt 10W vid arbete, kör man en egen lösning hemma så kanske man vill använda raid 1 så att datan inte försvinner om hårddisken går sönder och det dubblar förbrukningen, nas med 2 hårddiskar kan dra 30-40W.
Ser man på samhällsnivå så blir det rätt mycket resurser som förbrukas.
Men i en tid där datacenter och framför allt deras användning för AI har blivit ett hatobjekt för vissa grupper tycker jag inte TS fråga är ointressant, och det är värt att påminna sig om att det än så länge bara är drygt 15 % av världens datacenter som används för AI och att både streaming och traditionell webhosting (där exempelvis molnlagring av personliga bilder ingår) båda är större anvädningsområden för datacenter än så länge, även om det är ett landskap i snabb förändring. Jag har inte sett någon statistik på hur stor del av det som används till att lagra just privatpersoners bilder, men webhosting som helhet utgör fortfarande mer än hälften av all datacenteranvändning.
Men medan det är en intressant tankeställare för de som har ett ideologiskt hat mot datacenter så ska man också påpeka att datacenter globalt står för mindre än 2 % av värdlens elkonsumtion, så jag tycker inte att någon på allvar bör tänka för mycket på hur många bilder de lagrar i molnet eller hur ofta de promptar Copilot. Bryr man sig faktiskt om miljön finns det garanterat andra grejer i ens vardag man bör titta på först, typ hur ofta man byter telefonen man tar de där snygga bilderna med.