Citat:
Ursprungligen postat av
proconsul
Men du måste ju fatta att forskning försöker vara så exakt som möjligt. Säger man säkert så menar man inte "säkert" i någon slags ironisk anda. Om man inte vet säger man att det är oklart, ofullständigt, eller med andra ord som beskriver vad man menar.
Men på riktigt kan man inte se om det är människohud eller inte, är det så svårt alltså? Känns lite som de följde narrativet bara och kunde säga "det är säkert människohud" bara för att.
Jag tror alla är så fångna i sina egna huvuden som de fabulerar fram minnen och "sanningar" kring vissa saker. De är så säkra på det att det har hänt, att det verkligen är så, och intalat sig själva och hört det via andra, speciellt stat och media i årtionden, så det har blivit sanning.