Citat:
Fast där formulerar du (omedvetet) ett av de största problemen i TS sits. Om det nu är NÖDVÄNDIGT med en bil för att ta sig till jobbet varje dag. Men kopplingen rasar och man har tomt på sparkontot för att man har gått "all in" på skuldavbetalningen det senaste halvåret... Vad gör man då?
Nä, som sagt bättre att bygga upp en (åtminstone liten) ekonomisk buffert först och ta tag i skulderna när man har fast ekonomisk mark under fötterna.
MITT förslag till TS är:
24 000 kvar efter skatt? NATURLIGTVIS hyra och räkningar först! Men 18 000 på lånet...?
Nä, börja med 5000 i månaden i sparande. Kolla sedan vad du faktiskt kommer att behöva betala varje månad på hyra, el, försäkringar, fackavgift och andra fasta utgifter. Sedan kan du för allt i världen leva snålt och skita i dyr mat, krogrundor och ny telefon ett tag framöver... Checka vad du kan få över efter att allt detta är betalt och sopa för allt i världen in det på lånet! Men lås dig alltså inte på 18 000. Kanske blir det bara 10 (tusen)? Då kör du på så i ett halvår. Då har du betalat av 60 000 på skulden och redan det är skitbra!
Du har också 30 000 på sparkontot! Då kan du stanna upp och fundera över om den avbetalningstakten funkar eller om du rentav kan höja den. Kanske dra ner ett par tusenlappar på sparandet när du nu har en reserv och istället lägga de pengarna på ökad avbetalning.Visst tickar räntorna när du drar ut på avbetalningen under längre tid. Men fortsätter du i den takten så är det alltså fixat på typ två år istället för ett. MEN, du har 9 000 att leva och betala räkningar på istället för 6000... Det gör stor skillnad, jag försäkrar. Om du dessutom väljer att dra ut på det till tre år så har du en direkt dräglig levnadsnivå varje månad där du t o m kan unna dig saker!
Pratar vi ett ännu längre perspektiv med ännu lägre månadsavbetalningar kan du egentligen leva som vanligt och umgås med kompisar och ta den där pizzan och en pilsner ibland. Visst, det BLIR x antal procent DYRARE totalt. Men å andra sidan märks det knappt i vardagslivet att du sitter och betalar av på ett lån.