Citat:
Ursprungligen postat av
Svepo
Angående att byta från Kiev till Kyjiv. Är det den aktuella politiken som avgör vad städer heter på svenska? Får man fortfarande säga typ Rom, Florens osv? Tror inte man kan förändra världen genom namnbyten, oavsett om vi importerat nuvarande ortnamn från tyska, ryska eller något annat.
Du tror inte att man kan förändra något genom namnbyten?
Är du medveten om att den polska hamnstaden Gdansk, var den tyska hamnstaden Danzig fram till 1945?
Är du medveten om att den ryska hamnstaden Kaliningrad, var den tyska hamnstaden Königsberg fram till 1945?
Citat:
Ursprungligen postat av
flashbackdasen
Jag gillar inte när det ska bytas en massa. Låt det heta vad det alltid har hetat.
Ska vi exempelvis byta namn på Finland till Suomi ifall Finland vill att vi gör det? Blir bara så otroligt krångligt att byta namn på invända länder eller städer.
Inte jag heller, men ibland är man tyvärr
tvungen att anpassa sig. Funkar inte att kalla Gdansk och Kaliningrad för Danzig och Königsberg,
även om det är vad städerna har hetat på svenska, ända sen medeltiden.
Jag tycker att det är intressant med det du nämner, om att respektera ett lands vilja att använda
deras namn.
Som Turkiet som numera kräver att alla ska benämna dem som Turkiye, bara för att de inte vill kallas "turkey" (kalkon) på engelska.
Det lustigaste fallet av det slaget, tycker jag är Elfenbenskusten.
Eftersom nästan alla språk i hela världen har egna ord för "elfenben" och "kust", så har landet Elfenbenskusten helt olika namn på nästan varje språk.
Ivory Coast, Elfenbeinküste, Ivoorkus, Costa de Marfil, Côte d'Ivoire, Norsunluurannikko, Pantai Gading, Kote Dhi Vhwa, Pobrezi Slonoviny, Elevandiluurannik, Boli Kosta, Filabeinsstrondin, Wybrzeze Kosci Sloniowej, Bo Bien Nga, Fildisi Sahili, bara för att nämna ett litet axplock av alla namnen.
Det roliga är att Elfenbenskusten ända sen 1985 har "krävt" att alla ska benämna landet vid dess franska namn, Cote d'Ivoire.
Jag har aldrig hört en svensk politiker respektera landets vilja, genom att kalla dem för Côte d'Ivoire istället för Elfenbenskusten.
Trots att svenska politiker, inte minst vänstern, älskar att politisk korrekthet och att respektera exotiska länder, särskilt i afrika.