2026-07-01, 17:40
  #1
Medlem
Det finns inga bra exempel på länder där kommunistiska revolutioner lett till välstånd, välmående och frihet för befolkningen i landet.

De länder där fungerat bäst är i princip kapitalistiska diktaturer idag, som t.ex. Kina och Vietnamn.

Och där man varit mer ortodoxa som t.ex i Nordkorea och Kuba där råder dystopi.

Hur tänker kommunister idag att ett kommunistiskt samhälle skulle kunna fungera med tanke på att det i praktiken aldrig har fungerat hittills? Vad är det som de vill göra annorlunda?

Stora kommunistiska länder som Sovjet och Kina har ju ofta också varit väldigt koloniala, imperialistiska och ofta också byggt på olika element av rasism där en viss folkgrupp har mer att säga till om än andra. Hur tänker man om det?
__________________
Senast redigerad av krakelibrankel 2026-07-01 kl. 17:42.
Citera
2026-07-01, 18:12
  #2
Medlem
INGSOCs avatar
Kommunism leder bara till spillt blod för ett sämre land.
Det är faktan som ingen kommunist någonsin kommer att ta till sig för deras rosenfärgade glasögon är fastklistrade och alldeles för tjocka.

Man är gift med idén av kommunsim (den tycker till och med jag är fin) men idén kommer aldrig att kunna appliceras på ett bra sätt då den går för mycket emot vår mänskliga natur, därför leder det alltid till skit. Varenda gång.

Att vara kommunist idag är att vara extremt verklighetsfrånvänd, något som tyvärr är alltför vanligt i dagens samhälle.
__________________
Senast redigerad av INGSOC 2026-07-01 kl. 18:15.
Citera
2026-07-01, 20:19
  #3
Medlem
HBTKuks avatar
Kommunister brukar vara unga och naiva. Det går över vid senast 30-årsåldern.
Citera
2026-07-01, 22:14
  #4
Moderator
tobess avatar
Det verkar genomgående finnas någon form av åsikt att tidigare iterationer har "gjort det fel" och att bara man nästa gång "gör det rätt" ska det fungera, trots att det bevisligen aldrig gjort det.

Frågar man vad som var fel eller rätt så är svaret ofta att det som var fel som helt enkelt är mänskligt beteende, som jag har svårt att se hur man ska kunna åtgärda genom annat än åsiktsfängelser och massmord, så med andra ord är vi tillbaka på punkt 1 varför det aldrig kommer att fungera
Citera
2026-07-01, 22:25
  #5
Medlem
Jag har alltid upplevt att starka åsikter oftast handlar om en revolt mot samhället
Då ofta av yngre personer
Man vill ha en radikal förändring av samhället. Ta makten ifrån eliten
Idag verkar man istället prata om en ny världsordning, röra om i grytan osv
Det är lite samma sak, fast nu på högerkanten
Citera
2026-07-01, 22:27
  #6
Medlem
Orsaken till att det inte fungerar beror på att det ännu inte funnits något kommunistland. De som försökt har idén förstörts av de andra ländernas extrema propaganda mot sådana länder både ute i världen och inom de länderna. Man har bojkottat dem, fryst pengar och mycket annat. Det är inte lätt att bedriva kommunism under sådana ok.

Kina har visat att de är bättre på marknadsekonomi än marknadsekonomierna. Om ett antal år när de uppnått sina mål och kan gå över till socialism (inte kommunism, först måste socialism finnas i en herrans massa år). När de gör detta är de så starka och överlägsna att ingen vågar lyfta ett finger mot dem.

Egentligen är alla länder sakta på väg mot kommunism. Om Karl Marx vaknat och sett hur ekonomin ser ut idag skulle han jubla för hans idé har drivits igenom på många områden inom ekonomin, det viktigaste av det är planering av ekonomin. I stort sett alla länder idag har planerad ekonomi, dvs planekonomi. Visserligen inom staten men de flesta stora företag bedriver också planekonomi inom sina väggar. I stort sett alla länder idag har socialvård, fri eller nästan fri sjukvård, pensioner och lagar om att alla är lika inför lagen (nästan).
Det är bara efterblivna länder, som USA, som inte hängt med på välfärdståget.
__________________
Senast redigerad av panimalos 2026-07-01 kl. 22:31.
Citera
2026-07-02, 11:20
  #7
Medlem
tja vem kan klandra dom. Klyftorna har växt rejält och hela världen är något på väg nerför just nu
Citera
2026-07-02, 11:25
  #8
Medlem
Pinoputchins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knugensbrorson
tja vem kan klandra dom. Klyftorna har växt rejält och hela världen är något på väg nerför just nu
Risken för en kommunistisk revolution är liten. Men nog är man lite trött på den här äckelregeringen som bara försämrar för vanligt folk hela tiden, sparkar neråt och slickar uppåt.
Citera
2026-07-02, 12:12
  #9
Medlem
HipToBeSquares avatar
Det jag stör mig på är hur väldigt få människor fattar vad kommunism egentligen är. Folk verkar tro att det är en slags arbetarröresle eller någon rörelse för att dela lika på något sätt. Kommunism är ett feodalsystem i modern tappning och tittar man på de som skapat kommunismen, de är rena överklassen och mycket rika. De som sponsrade Bolshevikrevolutionen i Ryssland i väst var inte knegare utan rika bankirer (just det Olof Aschberg). Målet med kommunismen är att ta över allt, tillgångar och människor så att de kan förslava dem.
Citera
2026-07-02, 12:48
  #10
Moderator
Allaballawallas avatar
Jag har inte svårt att förstå att vissa människor eftersträvar kommunism precis som andra eftersträvar något helt annat. Folk tycker och tänker väldigt olika och eftersträvar därför helt olika mål. Men då den typen av upplägg inte är förenligt med verkligheten gör det för mig ganska märkligt att folk ens tror att det skulle fungera.

Det räcker att kolla på de försök som gjorts genom historien för att få med sig att kommunismen inte fungerar med tanke på att ingen stat och inget samhälle ens varit nära att bli fullt ut kommunistiskt.

Flera har satt som mål att bli kommunistiska, men inget har lyckats att ens ta sig halvvägs dit
Citera
2026-07-02, 14:29
  #11
Medlem
Kommunism och planekonomi leder inte till något bra.

Men felet många gör är att de tänker att om kommunismen är fel då måste kapitalismen vara bra.

Samhällen som styrs av kapitalistiska oligarker som har skaffat sig kontroll över politiken kommer styras så att de missgynnar befolkningen och i längden förstöra sig själva. Oligarkerna kommer såga av den gren de sitter på för det gynnar dem kortsiktigt.
Citera
2026-07-02, 16:18
  #12
Medlem
pn222jws avatar
Kommunismen som proteströrelse är ganska förståelig - emot orättvis imperialism eller halvfascism eller som ekonomiskt missnöje emot hög arbetslöshet (som under mellankrigstiden). Problemet blir sen att planekonomin går trögare och att oppositionen förbjuds. Statsideologin förtrycker sina egna medborgare. Det är som att marxister fungerar bra som kritiker men dåligt som makthavare. En filosofi som invänder mot makten kan inte sen själv bli maktfullkomlig. Det borde finnas en mer anarkistisk variant, som kunde acceptera den moderna ekonomin och verka vid sidan om.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in